Jak vybrat hrábě na listí

Listí na stromech se začíná zbarvovat a spíše než na stromech ho čím dál častěji vidíme na zemi. To znamená jediné – je čas pořídit si na ně pořádné hrábě. Pro někoho je práce na zahrádce relax, ale pro někoho je to spíš za trest. My vám ale poradíme, jaké hrábě si pořídit, abyste si hrabání listí co možná nejvíce ulehčili.

Nejsou hrábě jako hrábě

Vězte, že neexistují jedny univerzání hrábě, se kterými připravíte záhon, rozhrnete krtince, provzdušníte trávník i shrabete listí. Na každou činnost se hodí jiný typ tohoto zahradnického náčiní. Vždy se proto nejprve odpíchněte od toho, na co konkrétně je budete potřebovat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Švédské hrábě jsou na listí ideální

Vezmeme-li v potaz, že budeme chtít na jeden tah shrábnout co největší množství listí, které se nám nebude následně na zuby hrábí napichovat, bude nejvhodnější řešení pořídit si tzv. švédské hrábě. Ty jsou charakteristické svým vějířovým tvarem s doširoka rozevřenými prsty. Některé z modelů mají možnost plynulého rozevírání a stahování prstů, díky čemuž se mění záběr hrabí. Rozevřenou verzi využijete na listí, zúženou třeba na vyhrabávání nečistot z trávníku. Velikost hrabice vybírejte podle plochy, kterou chcete uklízet. Čím větší zahradu máte, tím větší byste si ji měli pořídit.

Volba materiálu je klíčová

Ačkoliv se spousta lidí snaží plastu vyhýbat, kde může, u hrábí má tento materiál své opodstatnění. Plast je totiž v porovnání s kovy nebo dřevem mnohdy lehčí, hodně toho vydrží a je prakticky bezúdržbový. Pokud ale chcete se švédskými hráběmi provzdušnit trávník, pořiďte si raději kovovou variantu.

Také materiál násady je důležitý. O dřevěnou se budete muset starat v podobě doupravení drsnosti, impregnace i uskladnění ve výhradně suchém prostředí. Abyste se vyvarovali vzniku rzi, dbejte u kovových násad i hrabic na důkladné očištění špíny a následné uschnutí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Nenechte se od koupě odradit vyšší cenou

Hrábě na listí se dají koupit už od pár desítek korun. Nízká cena nemusí nutně značit nekvalitní výrobek, ale je zde riziko špatných spojů. Při koupi se tedy zaměřte na kontrolu všech záhybů a vyzkoušejte si, jak se s náčiním pracuje. Pokud budete vybírat hrábě na listí přes internet, doporučujeme si projít uživatelské recenze konkrétního výrobku nebo dát na přátelské rady zkušených zahrádkářů. Vězte ale, že v případě výběru hrábí se nevyplatí příliš šetřit.

Ačkoliv jste si to možná nikdy nemysleli, vybrat správné hrábě na listí je kumšt. V případě shrabávání listí doporučujeme švédské hrábě, díky kterým budete mít práci hotovou raz dva. A zbyde vám více času na relax na zahradě.

Vřes jako podzimní dekorace

MGR. VERONIKA KAVANOVÁ

Málokterá rostlina patří tak neodmyslitelně k podzimu, jako je vřes obecný. Bude vám dělat radost v truhlících na okenním parapetu nebo na balkonu, ale nádherný je i v interiéru jako součást živé dekorace nebo v usušeném stavu. Inspirujte se našimi nápady, jak ho správně naaranžovat.

Dekorace na stůl

Vřes může klidně stát na stole i samostatně. Místo květináče můžete zvolit třeba proutěný košík, starou truhličku, bedýnku apod. Pokud by se vám zdál opuštěný, vyberte na něj nějakou větší nádobu a nechte, ať mu společnost dělají třeba mini okrasné dýně, mech, šišky, zajímavě zkroucené suché větvičky nebo další věci, které naleznete během procházky podzimní přírodou. Případně si můžete vřes nastříhat, usušit a následně ho dát do malé vázičky, okolo svíček apod.

Věnec na dveře

Měníte-li rádi dekorace na vchodových dveřích podle probíhající sezóny, pak vaší pozornosti rozhodně nesmí uniknout právě věnec z vřesu. Můžete si už hotový samozřejmě koupit v květinářství, ale ani jeho výroba není nikterak složitá. Stačí si pořídit polystyrenový kroužek, okolo nějž namotáte v jednom směru stonky vřesu pomocí floristického aranžovacího drátku. Opět můžete použít jen samostatný vřes nebo k němu přidat šípky, listy nebo umělé podzimně zaměřené dekorace. Pokud se vám věnec zdá nudný, zkuste vytvořit podobným způsobem dekoraci na dveře do tvaru srdce.

Vřes do truhlíků

Muškáty, které nám dělaly radost během jara a léta, vyměňte za vřes. Nebojte se, zvládnou i kolísavé počasí. Snáší totiž dobře také mrazíky a sníh. Můžete zkombinovat více jeho barev dohromady nebo jej zasadit s chryzantémami, drátovcem, malými jehličnany, maceškami či jinými rostlinami vhodnými na podzim. Samotné pěstování vřesu není náročné. Stačí ho dát na rozptýlené světlo a zalévat ho měkkou vodou (ideálně dešťovou) tak, aby byl substrát neustále mírně vlhký.

Vřes na hrob

Vzhledem k blížícímu se svátku všech Svatých cesty mnohých z nás vedou v tuto dobu na hřbitov, kde chceme uctít památku našich zesnulých příbuzných. Právě vřes může být vhodnou dekorací pro tyto účely. Stačí nádoby s touto rostlinou doplnit o hřbitovní svíčku nebo malou sošku andělíčka.

Vřes je na pěstování nenáročná rostlina, kterou si na podzim a v zimě rozhodně zamilujete. Drobné jemné kvítky v různých barvách vám zkrášlí interiér, ale budou působit krásně i v truhlících nebo jako dušičková dekorace.Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---