back to top

Jak vybrat boudu pro psa?

Jestliže jste si pořídili plemeno psa, které je uzpůsobené celoročnímu pobytu venku, odpadá vám sice starost co s psími chlupy v domácnosti, ale na druhou stranu je třeba řešit jeho venkovní příbytek. Existují věci, které byste měli před pořízením psí boudy zvážit. A na ty se v tomto článku podíváme.

Vše se odvíjí od velikosti vašeho psa

Základním parametrem pro výběr vhodné boudy je jeho výška v kohoutku a výška psa vsedě. Ty nám určují minimální výšku, kterou by měla bouda mít. Důležité je se také zaměřit na délku psa vleže. Výsledná míra nám uvádí minimální délku psí boudy. Aby byl příbytek psovi pohodlný, je dobré přidat na rozměrech centimetry navíc. Pes by měl také mít možnost se v boudě otočit. Proto vezměte také tento fakt v potaz.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Orientujte se podle rasy

Někteří výrobci nabízí boudy podle velikosti psů (malé, středně velké nebo velké plemeno), jiní zase podle konkrétní rasy. Můžete se tedy setkat s výčtem ras, pro kterého je daná bouda určená. Je však nutné přihlédnout ke stavbě těla konkrétního psa, protože ne všichni jedinci dané rasy jsou konstitučně stejní. Pokud jste si ohledně výběru nejistí, kupte raději spíše větší boudu.

Zaměřte se také na tyto parametry

  • Vzhled – Konstrukce musí být pevná. Nesmí z ní trčet věci, o které by se pes mohl zranit, a nesmí být mezery mezi palubkami, kterými by na něj mohlo táhnout.
  • Vchod do boudy – Ten by měl být samozřejmě veliký tak, aby se do něj pes pohodlně vešel, ale neměl by být velký příliš, aby do boudy netáhlo.
  • Zateplení – Bouda by měla být zateplená kompletně čili mít zateplenou střechu, podlahu i stěny. Tak nebude teplo unikat. Některá plemena však nároky na zateplení nevyžadují nebo jsou minimální.
  • Zvolené materiály – Zajímejte se o to, jaké materiály jsou na boudě zvolené a zda jsou zdravotně nezávadné.
Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Umístění hraje velkou roli

Pokud jste si pořídili psa primárně na hlídání, je samozřejmé, že by měla být bouda orientována na vstup do domu nebo na vstup na zahradu. Měla by být umístěna v závětří a na slunném místě. Aby se do boudy nedostala vlhkost nebo plíseň, je dobré ji od země odizolovat, a to tak, že ji postavíte na dlažbu, palety, podstavec apod.

Na závěr je třeba říci, že ne každý pes se do boudy bude hrnout. Důležité je psa na boudu zvykat už od štěněčího věku. Motivovat ho můžete tak, že mu do boudy strčíte nějakou laskominu nebo jeho oblíbenou hračku.

Zdroje

https://pets.webmd.com/dogs/how-to-choose-a-dog-house

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---