Blíží se pomalu zima, bude mrznout, jako když praští, a vás už jen z představy za ceny energie, které protopíte, mrazí ještě víc? Poplatky za energie šly letos rapidně nahoru a v mnoha domácnostech způsobí velký otřes. Cenu energií bohužel neovlivníte, můžete ale topit méně, a tím ušetřit nemalou částku. I vaše zdraví vám nakonec poděkuje.

Posvítíme si společně na pár triků, jak ušetřit
- Snižte teplotu
V průměru asi 60 % Čechů má doma přetopeno. To není dobré ani pro vaši peněženku, ani pro životní prostředí, natož pro naše zdraví a imunitu. Stáhněte teplotu, bude se vám i lépe dýchat a předejdete třeba bolení hlavy. V obývacím pokoji se doporučuje teplota okolo 20 °C, v ložnici pak 17 °C a v dětském pokoji pak teplota okolo 19 °C. Myslete na to, že při každém zvýšení teploty o 1 °C se zvyšuje spotřeba energie o 6 %.
- Teplo do zásoby – teplo zdarma
Když svítí sluníčko, otevřete rolety a odhrňte závěsy. Váš dům či byt se přirozeně prohřeje. Když topíte, uvolněte radiátory – koupelnové žebříky nechte prázdné bez ručníku a i ostatní radiátory nechejte volně. Za radiátory také můžete dát hliníkovou fólii, která teplo z radiátorů bude odrážet směrem do místnosti.
- Odkud nám uniká teplo?
Zejména pokud bydlíte ve starším domě či bytě, může vám teplo unikat ven – okna, dveře, podlahy, stěny… Najděte tento slabý článek, dveře a okna utěsněte, podlahy a stěny izolujte.
- Odvzdušněte radiátory
- Mějte nohy v teple
- Dejte teplu možnost proudit po místnosti
- Vybavte byt huňatými koberci
- Správně větrejte – rychle a efektivně

Jaké máme možnosti topení?
Při výběru topení pro dům máme hodně možností, při výběru topení pro byt jsme již hodně omezení. Je tu varianta elektřiny, někdy je dostupný i plyn, pro fotovoltaiku musíme mít místo, kam si panely můžeme umístit, tepelné čerpadlo jen omezeně (pouze možnost vzduch-vzduch či vzduch-voda).
V obou případech zní otázka: Která varianta bude ekonomická i energeticky nejvýhodnější? Jeden parametr pro všechny druhy vytápění není možné zvolit. Proto se díváme na to, jaká bude daná spotřeba za rok, kolik vybraná možnost bude stát, jaká je návratnost investice za topení a jaká bude roční platba. Pokud jste si odpověděli na tyto otázky, můžete se pustit do výběru z možností níže. Pokud si nevíte rady, existuje spousta odborníků, kteří vám s výpočty a výběrem rádi pomůžou.
Typy topení:
- Dřevo
- Uhlí
- Plyn
- Elektřina
- Fotovoltaika
- Tepelné čerpadlo
Tip na závěr: Vždy je dobré mít dva typy topení – tzv. kombinované – jedno hlavní a druhé vedlejší nebo také záložní. Například budete topit krbem, jenže roztopit krb a vytopit dům není tak rychlé, proto si k němu pořídíte jako záložní topení třeba elektrokotel. A je to – než rozděláte krb, můžete si přitopit elektřinou.