Jak udržovat pořádek ve spíži?

Spíž je kouzelným místem, kde můžeme skladovat potraviny, a mít je tak kdykoli po ruce. I když je spíž praktickou součástí domácnosti, bývá zde poměrně často chaos a zmatek. A také nepořádek, kterému mnohdy nedokážeme zabránit. Poradíme vám, jak spíž uspořádat tak, aby se vám v ní dařilo udržovat řád, přehled a pořádek.

Rozdělte spíž na zóny

Každá správná spíž by z praktického hlediska měla být rozdělena do několika zón. Zóny jsou důležité i z teplotního hlediska, kdy je například rozumnější skladovat nápoje, mléko či zeleninu co nejblíže k podlaze. Rozdělte proto svoji spíž na několik částí – zvlášť skladujte trvanlivé potraviny, sypké potraviny, kompoty a oddělené místo mějte třeba i pro další potřeby jako třeba aviváže, toaletní papír a podobně.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com

Rozměry ve spíži

Nejvyšší police by se měla nacházet maximálně ve výšce 170 cm, abyste neztratili přehled o tom, co se na dané polici vlastně nachází. Hloubka jednotlivých polic by měla být alespoň 30 centimetrů. Máte-li tu možnost, zvažte pořízení drátěných závěsných šuplíků, které nabídnou úložný prostor navíc.

Co a jak skladovat?

Všechny sypké suroviny skladujte ideálně v průhledných uzavíratelných nádobách – mouku, cukr, strouhanku, rýži, těstoviny, krupici, vločky a podobně. Vytvořte si skupiny potravin a ty skladujte u sebe. Pořiďte si do spíže praktické organizéry, které vám pomohou udržovat zde řád. Na vše si pište, co to je, a nezapomeňte na datum spotřeby.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co do spíže nepatří?

Když se řekne spíž, většina lidí si představí komoru plnou potravin. Od mouky přes cukr až po kompoty a konzervy. Vzhledem k tomu, že zde skladujeme zejména potraviny, nedávejte do spíže agresivní a nebezpečné chemikálie – bělidla, ředidla či agresivní čisticí prostředky. Do spíže nepatří ani prostředky proti hmyzu.

Pravidelná kontrola je základ

Udržovat pořádek ve spíži není jen o tom, že si zde uděláte zóny a pořídíte praktické organizéry. Je to také o tom, že budete pravidelně kontrolovat trvanlivost potravin. Ideálně jednou do měsíce udělejte kontrolní průzkum, jestli něčemu nedochází datum spotřeby, jestli nemáte problém s dotěrným hmyzem a podobně.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---