Jak správně vybrat barvu do koupelny

Výběr barvy do koupelny není jen o našem vkusu. Právě v koupelně je bohužel to riziko, že výmalba přijde do kontaktu s vodou a vlhkostí. Proto je potřeba při výběru vhodné barvy brát v potaz nejen to, ke kterým odstínům máte blíže, ale myslet také na fakt, jestli je daná barva vhodná do vlhkého prostředí.

Akrylové barvy

Akrylové barvy mají bohužel tu nevýhodu, že hůře kryjí. Jednou z předností akrylových barev je fakt, že lze povrch opatrně omýt, aniž by došlo ke smytí barvy. Také nutno dodat, že akrylové barvy dobře dýchají –⁠ jinými slovy to znamená, že do sebe nasají vlhkost a následně ji zase vypustí.

K nevýhodám akrylových barev patří špatné překrytí nerovností. Pokud nebydlíte v novostavbě s dokonale hladkými stěnami, bohužel se po vymalování akrylovou barvou stane, že nerovnosti vyjdou na povrch.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Latexové barvy

Další z možností jsou latexové barvy odolávající UV záření a nabízející lepší krytí než výše zmíněné akrylové barvy. To je dáno tím, že v sobě obsahují větší množství pryskyřice. Latexové barvy také poměrně rychle schnou, další výhodou je i fakt, že výborně přilnou a je možné použít je na jakýkoliv typ podkladu –⁠ ať už půjde o omítku, štuk, sádrokarton nebo jiný podklad.

Pokud si koupelnu vymalujete latexovou barvou, počítejte s tím, že budete muset mnohem častěji větrat. Za zmínku ještě stojí fakt, že latexová barva dokáže bránit šíření plísní. Proto je doporučována pro výmalbu zejména koupelnových stropů, kde se vlhký, teplý vzduch kumuluje.

Keramické barvy

Pro výmalbu koupelny můžete zvolit i keramické barvy, zde je ale nutno dodat, že jsou poměrně drahou záležitostí. Vyšší investice je ale v tomto případě kompenzována opravdu dlouhou výdrží. Keramické barvy v sobě obsahují částice, které vytváří tvrdý a dokonalé hladký povrch mající jemně lesklý nádech. Do karet keramickým barvám hraje i fakt, že odpuzují nečistoty a prach.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---