Jak správně pečovat o hortenzie, aby dělaly svým pěstitelům radost

Neobvykle vyhlížející rostlina s obrovskými květy všech barev, původem z Asie, je v České republice pěstována jako okrasná dřevina. Zahrádkáři si ji oblíbili pro její exotický vzhled a také díky tomu, že květy mění svou barvu. Víte však, jak hortenzie správně pěstovat, aby se jim skutečně dařilo? Přinášíme několik tipů.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Vyberte vhodné místo

Pěstování hortenzií není podle portálu ireceptar.cz složité, je však důležité vytvořit rostlinám vhodné prostředí. Především zvolte správné místo, kde se jim bude líbit. Nejlépe dařit se hortenziím bude v závětří a v polostínu. Vhodná je slabě kyselá humózní půda. Kyselost má vliv na barvu květů. Čím je vyšší, tím jsou květy modřejší.

Zalévejte dešťovou vodou

Rostlina nesnáší vápník. Zalévat bychom proto měli v ideálním případě dešťovou vodou, která vápník neobsahuje. Zálivka by měla být vydatná, aby půda nikdy zcela nevyschla. Portál dáma.cz varuje, že pokud nebudete hortenzie hojně zavlažovat, lehce zvadnou. Od srpna však zálivku omezujte.

Kvete na loňských výhonech

Hnojit by se hortenzie měly dvakrát měsíčně. Při dobré péči se keře dokážou pořádně rozrůst, větší řez však nevyžadují. Stačí odstraňovat nežádoucí větve. Odkvetlé květy lze přes zimu ponechat na keři a odstřihnout je až na jaře. Hortenzie zakládají květy na dvouletém dřevu, tedy na loňských výhonech. Na zimu k hortenziím přihrňte zeminu a obložte je chvojím, aby nepomrzly. Čím je rostlina starší, tím je odolnější a méně náchylná na poškození mrazem. Přestárlé nebo mrazem poškozené keře na jaře seřízněte až na bázi. V prvním roce tyto ořezané rostliny nepokvetou.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Rostliny v květináčích na zimu uschovejte

Hortenzie lze pěstovat také na terasách a balkonech. I tam se jim snažte vytvořit polostín. Pravidelně je zalévejte a zásobujte dostatečnými dávkami živin. Před úderem prvních mrazíků rostliny v květináčích přestěhujte do světlé místnosti, kde se teploty pohybují od šesti do osmi stupňů Celsia. Zalévejte málo, jen aby kořenový bal nevyschl.

Zdroje: ireceptar.cz, dáma.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---