Dřevo je jedním z nejstarších materiálů používaných k výrobě kuchyňských nástrojů a dodnes se těší oblibě. I v těch nejmodernějších kuchyních můžeme najít dřevěné příbory a nádobí. Je levné, odolné a univerzální. Pokud budete o své dřevěné nádobí správně pečovat, bude vám sloužit a zdobit jídelnu po celá léta.
Zapomeňte na myčku nádobí
Dřevěné nádobí vyžaduje určitou zvláštní péči, ale není to žádná věda. Jednou z nejběžnějších chyb, kterou lidé dělají s dřevěným nádobím, je mytí v myčce. Pro tento typ nádobí je ideální ruční mytí, jelikož vysoké teploty a tvrdé čisticí prostředky v myčce mohou vést k vysušení, deformacím a prasklinám ve dřevě. Dřevo by jako porézní materiál nemělo být delší dobu vystaveno vodě, vyhněte se tedy odmáčení. Na čištění používejte houbičku s klasickým saponátem a oplachujte teplou/horkou vodou. Web Pikant dále upozorňuje na důležitost vyschnutí dřevěného nádobí.
Olejování a následná péče
Oblíbené a nejjednodušší je ošetření rostlinným olejem, který prodlouží životnost nádobí a zabrání pronikání bakterií z jídla do struktury dřeva. Stačí jen pár kapek oleje a poté jej čistým ubrouskem nebo houbičkou důkladně rozetřít. Produkty nepoužívejte, dokud olej plně neabsorbují. Pokud jde konkrétně o prkénka, ačkoliv má dřevo přirozeně antibakteriální vlastnosti, obecně se doporučuje mít na krájení masa vyhrazeno speciální prkénko.
Zatočte se zápachem
Dřevěné předměty mohou nasát silnější pachy a příchutě, jako je například česnek nebo cibule, a poté je přenášet do jiných potravin. Chcete-li tomuto předejít, otřete vždy dřevěný povrch polovinou citronu nebo pastou z jedlé sody a vody. Nakonec stačí nádobí běžně opláchnout a tímto způsobem neutralizujete zápach.
Zdroj: Pikant.cz