Jak správně kompostovat aneb co (ne)patří na kompost

Kompostuji, tedy jsem. Tato aktivita se v dnešní době totiž těší velké popularitě. Zdá se, že kompostuje snad každý. A rozhodně se nejedná jen o výsadu majitelů domů. Praktikuje se dokonce i v bytech. Ale kompostujete správně? Co dávat a nedávat na kompost, abyste měli kvalitní hnojivo? To se dozvíte v dnešním článku.

1) Co do kompostu patří

Zahradní odpad

Plevel, tráva, listí, piliny, seno, sláma. To vše můžete s klidem kompostovat. Věděli jste, že do něj můžete dát dokonce i vychladlé dřevěné uhlí?

Kuchyňský odpad

Do kompostu patří skoro všechen organický odpad z kuchyně jako například slupky z ovoce a zeleniny, skořápky z ořechů nebo vajec, káva, čaj.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Ostatní věci

Možná vás překvapí, že můžete kompostovat také papírové kapesníky, trus z býložravých zvířat, menší množství vařeného jídla neživočišného původu (to ideálně smíchejte s nějakou suchou směsí) nebo nastříhané nebarvené kartonové krabice. Kompost snese také slupky z exotického ovoce. S jeho množstvím to však moc nepřehánějte, protože má tendenci rychle plesnivět.

2) Co do kompostu nepatří

Zbytky masa

Kosti, maso nebo jiné živočišné zbytky do kompostu nedávejte. Mohly by totiž přilákat nechtěné predátory. Navíc by mohl kompost začít nepříjemně zapáchat, a hnojivo by se tak mohlo znehodnotit.

Oleje a tuky

Přepálený olej a tuky na kompost také rozhodně nepatří. Mohou totiž obsahovat karcinogenní látky, které se dostanou zpět do půdy, ze kterých poroste následně ovoce a zelenina. Tyto látky patří do speciálně označeného kontejneru (většinou se jedná o černý s kulatým otvorem) nebo do sběrného dvora.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Ostatní věci

Do kompostu nepatří žádný chemicky ošetřený materiál a chemikálie celkově, popel z uhlí a cigaret, tištěný papír, uhynulá zvířata nebo trus masožravých zvířat. Je to z důvodu možné kontaminace hnojiva a následně i půdy. Do kompostu nedávejte žádný nerozložitelný odpad, jako je sklo, plast, kov, textil apod.

Kompostujte vždy věci, o kterých víte, že jsou ke kompostování vhodné. O tom, kam kompostovací nádobu umístit a jak poznat, že je hnojivo zralé, si řekneme zase příště.Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---