Jak si správně pojistit byt?

Ve svém bytě nebo rodinném domě necháváme věci, které mají určitou hodnotu. Ať už se jedná o finanční či citovou hodnotu, v obou případech jde o závažnou věc. Právě od toho se odvíjí pojištění domácnosti. V čem spočívá a jak tuto pojistku uzavřít správně?

Pojištění domácnosti aneb jak produkt správně uzavřít

Existují dva typy pojišťovacích produktů. Prvním produktem je pojištění nemovitosti. Tento produkt se vztahuje na rodinný dům jako takový. To znamená, že vám společnost vyplatí finance v momentě, kdy se rodinný dům nějakým způsobem poškodí. Nezáleží na tom, o jakou živelnou pohromu se bude jednat. Pojištění majetku neboli domácnosti je druhým produktem. Tato pojistka se vztahuje na věci, jež se nacházely v interiéru vašeho bytu nebo rodinného domu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Na co byste neměli zapomínat, půjde-li o pojištění domácnosti? Jako první se zaměřte na podmínky pojišťovny. V jakých případech vám společnost vyplatí finance? Nejčastěji se pojistka zaměřuje na poškození živly. To může být pád stromu, požár nebo krupobití. Dále je dobré si domácnost pojistit také proti krádežím, loupeži nebo vandalismu. Chybět by v pojistném produktu nemělo ani pojištění proti povodním, záplavám nebo poškození způsobené podpětím či přepětím. Staré spotřebiče mohou vyvolat kouř nebo požár. I na tyto události je dobré se zaměřit. Na závěr nezapomeňte ani na poškození skla.

Pojišťovny a výluky

Pojišťovny ve smlouvách ve většině případů uvedou výluky, při kterých vám peníze nevyplatí. Mezi tyto výluky často patří vaše nedbalost, zásah veřejné správy nebo státní moci a poškození způsobené válkou či teroristickým útokem. Všechny body jsou vám nejspíš jasné, až na první. Tím je konkrétně výluka způsobená vaší nedbalostí. Co to znamená? Pokud vaše dveře nejsou vybaveny bezpečnostním zámkem a jde o jednoduché dveře i pro začínajícího zloděje, pojišťovna vám může výplatu zamítnout. Je dobré se zaměřit i na bezpečnost jako takovou.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Poslední dva body se zaměřují na asistenční služby a výše uvedenou částku. Při uzavírání pojistky dbejte na to, abyste ve smlouvě měli uvedené různé asistence. Asistenční služby vám mohou přijít vhod, pokud nastane problém. Jde o asistence zámečníků, opravářů či IT specialistů. Na závěr je dobré správně stanovit výši pojistné částky. Ta se bude odvíjet od toho, jakou hodnotu tvoří váš majetek. Podle svého odhadu určete, jakou mají vaše věci hodnotu a za jakou částku se dají znovu dané věci pořídit.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Mé jméno je David Novák a pro internetový magazín iBydlení.cz píšu články zaměřující se převážně na interiér a zahradu. Obor bydlení mi je blízký, a tak nemám problém se zaměřit prakticky na jakékoliv téma.

Nejnovější články

--- Další články autora ---