Jistě nám dáte za pravdu, že je tak příjemné zabalit se do měkkého a krásně voňavého ručníku. Jakmile jde o ručníky, očekáváme nejen hebkost a měkkost, ale i příjemné aroma. Ne vždy tomu tak bohužel je. Určitě i vy jste už někdy řešili nevábný zatuchlý odér. Co s ním?
Proč ručníky zapáchají?
Zatímco někdy onen nepříjemný pach cítíte už ve chvíli, kdy ručníky vytahujete z pračky, jindy ručníky začnou nevábně zapáchat až později. Proč tomu tak je? Nejčastěji jsou na vině prací prostředky, které se nerozpustí, usadí se ve vláknech a na problém je zaděláno. Ručníky do sebe nerozpuštěné zbytky pracích prostředků nasáknou, proto zde určitě neplatí domněnka, že čím více pracího prostředku ručníkům dopřejete, tím lépe.
Jak se zbavit zatuchlého pachu ručníků?
Pokud už vás někdy do nosu udeřil nepříjemný odér linoucí se z ručníku, jistě vám hlavou proběhla otázka, jak se ho zbavit. Naštěstí víme, jak na to, a rádi se s vámi o osvědčené tipy podělíme.
Na aviváž zapomeňte
I když je pro vás samozřejmostí používat při praní aviváž, jakmile se budete chystat prát ručníky, na aviváž zapomeňte. Sice krásně voní, ale s ručníky si kdovíjak nerozumí. Věděli jste, že aviváž výrazným způsobem snižuje savost ručníků? Přitom právě savost je jedna z vlastností, kterou od ručníků očekáváme.
Ručníky se nežehlí
Co se žehlení týče, někdo žehlí a někdo ne. Patříte-li mezi ty, kteří nedají dopustit na vyžehlené prádlo, pokud jde o ručníky, odpusťte si to. Ušetříte si práci a předejdete tomu, že ručníky nasají vlhkost a poté začnou nepříjemně smrdět.
Zkuste ocet a kypřicí prášek
Vadí vám, že vaše ručníky smrdí? Smíchejte balíček kypřicího prášku, hrníček octa a 5 l horké vody. Do této směsi poté ručníky namočte, nechte je v této lázni máčet 3 hodiny a poté vyperte klasickým způsobem.
Citronová šťáva do praní
Babičky by vám poradily přidávat do praní k ručníkům cca 200 ml citronové šťávy. Ta nejenže ručníky krásně vybělí (tuto metodu proto používejte u bílých ručníků), ale zároveň jim dodá příjemnou svěžest a zachová jejich měkkost.