Jak se zbavit švábů?

Zatímco spíte, oni se vydávají na průzkum vaší domácnosti. Patří mezi nejstarší létající hmyz žijící na naší planetě. Řeč je o švábech –obtížném hmyzu, se kterým se rozhodně nechcete dělit o své bydlení. Pokud na šváby doma natrefíte, jak se jich zbavíte?

11 druhů švábů

Věděli jste, že švábi tu byli dříve než lidé? V Česku žije celkem 11 druhů švábů, přičemž 6 jich je zavlečených. A právě ti přežívají zimu ve vytápěných prostorách –⁠ tedy u nás doma. Jakmile doma zpozorujete švába, může jít o švába obecného, hnědého, amerického i australského. Pomyslnou třešničkou na dortu je potom šváb rus domácí.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Zbavit se jich není zrovna snadné

Nikdo z nás nechce mít doma šváby, ale přece jen se to stát může. Tehdy začneme řešit otázku, jak se jich co možná nejrychleji a nejúčinněji zbavit. Bohužel pro nás to není tak jednoduchý úkol. Některé metody dokážou zahubit pouze dospělé jedince, jiné je zase potřeba několikrát opakovat.

Nechte je vyhladovět

Jaká je první věc, kterou byste po zjištění, že máte doma šváby, měli udělat? Odstřihnout je od potravy! Bohužel nutno dodat, že takový šváb vydrží bez potravy i několik týdnů. Základem je pořádný úklid, protože švábi jsou všežravci a chutná jim všechno –⁠ a to včetně tapet, vlasů, nehtů nebo třeba omítky.

Lepicí pásky do cesty

Na šváby můžete v místech, kde se s oblibou vyskytují, nastražit pastičky. Postačí vám k tomu lepicí páska, na kterou se šváb přilepí a už se nedokáže dostat pryč. Možná je to ve vašich očích jen slabá pomoc proti švábům, ale zkusit to rozhodně můžete.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Speciální gely

Pořídit si můžete speciální gely proti švábům, které tyhle malé potvory otráví. Gel naneste do míst, kde se švábi pohybují. Švábi tento gel na svých tykadlech a nožičkách přinesou až do hnízda, proto je účinek této metody poměrně vysoký. Bohužel i tady je potřeba zmínit, že proti některým přípravkům už jsou švábi imunní.

Rady našich babiček

Naše babičky si uměly poradit s ledasčím. Proti švábům by vám určitě poradily například hadr nasáklý pivem. Pivo šváby přiláká, a jakmile zalezou do hadru, vezměte ho a celý ponořte do teplé vody. Uvidíte-li lezoucího švába, rychle se ho zbavíte, když ho postříkáte roztokem mýdla a vody.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---