Jak se účinně zbavit otravných mušek octomilek

Malé nenápadné mušky s červenýma očima se v domácnosti objeví zčistajasna, jsou zabydlené raz dva a už se jich nejde zbavit. Během pár dní se z pár mušek stane celé hejno. Ano, mluvíme o octomilkách. Je to otravný hmyz, o kterém v dnešní době slyšel snad už každý či s nimi přišel přímo do styku. A že nám umějí brnkat na nervy.

Zdroj obrázku: https://ibydleni.cz/

Octomilky ve zkratce

Dorůstají 2–4 mm, jsou světle žluté až hnědé. Vyskytují se prakticky po celém světě a tam, kde kdysi nebyly, se zavlekly s převozem ovoce. Nejsou nebezpečné, ale velmi otravné, rychle se množící dokážou zamořit byt. Sice nejsou na první pohled užitečné, ale byly klíčovými živočichy pro řadu vědeckých výzkumů, především genetiky.

Prevence je důležitá

  • Udržujte doma pořádek a pravidelně vynášejte odpadkový koš, nemají totiž rády čisté prostředí.
  • Ovoce a zeleninu skladujte v lednici.
  • Po nákupu ovoce i zeleninu pořádně omyjte, zničíte tak jejich případná vajíčka.
  • Snažte se nepřelévat květiny v květináčích, je to totiž ta nejvhodnější půda pro líhnutí jejich vajíček.
  • Nenechávejte v kuchyni zbytky jídla a slupek od ovoce a zeleniny.

Pár tipů, jak se jich zbavit

  1. Biologická likvidace

Pořiďte si masožravku. Nejenže Vám pomůžou s likvidací octomilek, menších much a komárů, ale také krásně vypadají. Nemusíte se bát pěstování, vyberte si méně náročné jedince za své spojence.

  1. Likvidace pásky, sprejem či lampou

Proti octomilkám i jiným druhům hmyzu slouží lepové desky, tu vyvěste poblíž místa výskytu a čekejte. Postupně se mušky začnou chytat na lepivou plochu, která je vábí. Také je možnost použít spreje, které jsou snadno k dostání, pokud ale nejste zastánci insekticidů, vyrobte si vlastní – do rozprašovače nalijte vysokoprocentní alkohol, ten zlikviduje nejen dospělé octomilky, ale i jejich vajíčka. Poslední možností je UV lampa – elektrické zařízení, které na vlnové délky a světlo láká letící hmyz, ten uhyne po vletu do lampy elektrickým výbojem.

  1. Past vyrobená podomácku

Jednoduchá a spolehlivá past, kterou si snadno vyrobíte doma. Stačí Vám miska, kelímek či sklenička, do ní kápněte trochu vína, jablečného octa či cokoliv na co mušky nalákáte. Zakryjte ji potravinovou fólií a do ní udělejte malé dírky. Umístěte do místa výskytu mušek, mušky do pasti vlítnou a utopí se. Hotové pasti se dají i koupit v obchodech, je to ale obdoba skleničky a fólie.

Zdroj obrázku: https://ibydleni.cz/

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Petra Schovancováhttps://receptarprimanapadu.cz/
Odmalička je mojí vášní psaní, kreslení a příroda. V redakci iBydlení.cz se převážně věnuji tématům o zvelebování zahrady a péči o ni.

Nejnovější články

--- Další články autora ---