Jak se starat o vánoční stromeček v květináči, abyste ho mohli po svátcích zasadit?

Vadí vám každoroční pohled na uřezané vánoční stromečky, které se nachází u každého supermarketu? Jste smutní, když ho musíte na konci vánočních svátků položit ke kontejneru? Ale umělý stromeček se vám příčí? Zkuste to letos jinak! Pořiďte si stromeček v květináči, ze kterého se bude těšit i další generace. Poradíme vám, jak na to, aby stromeček vydržel přechod zvenčí do vaší domácnosti a zase ven bez ztráty vitality.

Smrk zvládne přesazení nejlépe

Volba druhu jehličnanu je klíčová. Zatímco jedle nebo borovice se hůře adaptují na změny po přesazení a jsou více ohroženy následným uhynutím, smrk se změnám dokáže lépe přizpůsobit. Má tedy největší šanci, že se po přesazení uchytí. Pokud nechcete experimentovat, zvolte právě smrk.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Postupná aklimatizace je základ

Stromeček již máte koupený, teď je třeba, aby si pomalu začal zvykat na teplotu, která bude u vás v domácnosti. Jestli nechcete, aby dostal teplotní šok a uhynul, v žádném případě ho proto nedávejte hned do obývacího pokoje. Umístěte ho do místnosti, která má konstantně teplotu mezi 5–10 °C (např. do sklepa, vchodu, zimní zahrady nebo garáže). Zhruba po týdnu až dvou ho můžete přestěhovat k vám domů. Berte však na vědomí, že by v domácnosti neměl být déle než 10 dní. Pokud chcete, aby vám vydržel přes celé vánoční svátky, ozdobte ho ideálně až 23. prosince.

Vyberte mu doma vhodné místo

Jehličnany mají nejraději světlo, takže na tento fakt při výběru vhodného místa myslete. Naopak jim nesvědčí blízkost tepelných zdrojů. Ujistěte se, že je stromeček v dostatečné vzdálenosti od radiátorů nebo krbu. Místnost, ve které je strom umístěn, zbytečně nepřetápějte a pravidelně ji větrejte.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Nezapomeňte doma o stromeček pečovat

Vy jistě o vánočních svátcích nebudete na pitný režim zapomínat (pokud víte, co máme na mysli). Ale zapomínat byste neměli ani na ten od vánočního stromečku. Ten by měl mít dostatek vody alespoň obden. Vyvarujte se nárazovému přelití, které by mohlo poškodit kořenový systém. Pokud si nevíte rady, pořiďte si květináč s drenážními dírami, které přebytečnou vodu svedou do podnosu.

Nezapomeňte také na zpětnou aklimatizaci

Po skončení vánočních svátků dejte stromeček do stejné místnosti, jako jste ho měli před příchodem k vám do domácnosti. Opět ho tam nechejte týden až dva a teprve potom jej přemístěte ven.

Jaro je ideální na zasazení

Stromeček v květináči nějakou dobu samozřejmě vydrží. Žloutnutí jehličí je pro vás signálem, že je třeba ho přesadit nebo zasadit do země. Opatrně ho z květináče vyjměte a celý kořenový bal vložte do většího květináče nebo do dostatečně hluboké země. Zasypejte ho substrátem určeným přímo pro jehličnaté stromy a hlínu udusejte. Na závěr ho nezapomeňte dostatečně zalít. A voilà – dílo je hotovo.

Teď si můžete pogratulovat k zasazení stromu. Ocení to nejen příroda, ale také vy. Každý rok si ho můžete následně ozdobit venkovními světýlky a těšit se z jeho růstu.





Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---