Jak řešit sousedské spory v bytovém domě

Sousedské vztahy patří mezi ty nejkomplikovanější. Sousedy si holt nevybíráme. Abychom všichni spokojeně žili v jednom bytovém domě, je třeba ctít určitá práva a povinnosti. Jak ale postupovat v případě, že vám soused jakýmkoliv způsobem otravuje váš život? O tom bude tento článek.

Nejprve to zkuste domluvou

Vždy je nejlepší se se sousedem v klidu pobavit o tom, co vám konkrétně vadí. Třeba si neuvědomuje, že svým chováním někoho v ostatních bytech ruší a bude se snažit o nápravu. Pokud to jde, dohodněte se na nějakém společném kompromisu (např. když vaše dítě chodí po obědě spát, bude trénovat hru na bubny později). Komunikace je zkrátka základem každého vztahu. A nejinak je tomu i u vztahu sousedského.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Poté to zkuste písemně

Pokud domluva nezabrala, podejte výzvu k nápravě písemně. A to doporučeným dopisem, který poukazuje na závažnost situace. Z psychologického hlediska je nejlepší připojit odkaz na příslušný zákon, který soused svým jednáním porušuje. Můžete čerpat například z Listiny základních práv a svobod, občanského zákoníku, domovního řádu apod. Je-li soused v nájmu, obraťte se písemně na majitele bytu. Vždy si udělejte kopii, abyste mohli dokázat, že jste dopis skutečně poslali.

Kontaktujte příslušné orgány

Zejména při dlouhodobých problémech se sousedem se nebojte kontaktovat městskou policii (např. pokud soused nedodržuje noční klid mezi 22. a 6. hodinou), krajskou hygienickou stanici (např. v případě nadměrného hluku), veterinární správu (v případě podezření na týrání zvířat), OSPOD neboli orgán sociálně-právní ochrany dětí (při podezření na jakékoliv nevhodné chování vůči dítěti), městský úřad apod. Pokud je stížností na jednoho souseda více, budou mít pro úřady větší váhu.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Řešte problémy na úrovni bytového družstva nebo společenství vlastníků

Pokud soused nereagoval na žádnou z předchozích výzev, můžete se obrátit na bytové družstvo nebo společenství vlastníků. Bytové družstvo může zaslat dopis, který ho upozorní na možnost vyloučení. K tomu může v krajním případě skutečně dojít. Sousedovi tak zanikne právo nájmu družstevního bytu.
Bohužel situace není tak jednoduchá v případě společenství vlastníků. To totiž nemůže souseda zbavit vlastnictví. Nicméně pokud je zákon soustavně porušován a soused na písemné výzvy nereaguje, může společenství vlastníků řešit spor soudně. Na základě návrhu většiny vlastníků bytových jednotek může soud nařídit prodej bytu problematického souseda. Počítejte však s tím, že soudní proces je dlouhodobý proces a je lepší se mu vyhnout.

Pokud jste už vyzkoušeli vše možné bez žádné změny k lepšímu, obraťte se na právníka, který váš případ pečlivě prošetří a navrhne vhodné řešení. Nikdy nezkoušejte nic na vlastní pěst, aby se situace nakonec neobrátila proti vám. V každém případě přejeme hodně trpělivosti, a hlavně štěstí na dobré sousedy.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---