back to top

Jak pěstovat tymián? Tato nenáročná bylinka vám vyroste i na balkóně! 

Tymián krásně voní a hodí se například k rybě i masu, kterým dodá nezaměnitelnou chuť. Využít se dá v kuchyni, a to jak čerstvý, tak i sušený. Jeho pěstování není náročné ani v případě, že nemáte zahrádku. Dařit by se mu mělo i v květináči na okně. Tymián ale potřebuje slunné místo chráněné před větrem a zimou. 

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Nejčastější chyby při pěstování

Můžete ho koupit už jako sazeničku nebo ho můžete vysít ze semen nebo namnožit. Semena vysejte během března či dubna do sadbovače a až povyrostou, přesaďte je samostatně do květináčků, kde budou moci dobře zakořenit. Teprve poté je vysaďte na finální stanoviště. Podle webu Abecedazahrady.dama.cz lze vysévat tuto bylinku i do volné půdy, v tom případě ale počkejte na duben či květen, aby měla semínka již vyhřátou zem. Nezatlačujte je příliš do země, semínka potřebují světlo a bez něj by nevyklíčila. Až jednotlivé sazeničky povyrostou, vyberte pro další pěstování ty nejsilnější.

Množit můžeme na podzim nebo z jara

Tymián můžete zkusit také namnožit řízky z postranních výhonů, které jsou pořízené na přelomu jara a léta. Ty umístěte do sadbovače či malých květináčů a na podzim pak přesaďte do záhonu. Dalším způsobem je rozsazení již vzrostlých starších rostlin během jara.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Tymián sklízejte klidně celý rok!

Tymián kvete od května do července. Sbírejte ho těsně před rozkvětem, v tuto dobu totiž obsahuje maximum aromatických látek. Kvetoucí natě stříhejte za suchého počasí, ideálně během poledne a sušte v tenké vrstvě na stinném, vzdušném místě. Sbírat ho můžete během celého roku, a to i v zimě, protože jeho lístky budou stále zelené.

Léčivé účinky tymiánu

Tymián je obsažený v provensálského koření, hodí se při přípravě polévek, omáček, těstovin, marinád či dresinků a osvěží chuť masa. Tato léčivka podporuje trávení, působí antisepticky. Čaj z něj se doporučuje při nadýmání i průjmu. Stejně tak je vhodný při nachlazení, rýmě, kašli i chřipce, při onemocnění horních cest dýchacích či zánětu ústní dutiny. Vyzkoušet můžete také koupel z tymiánu a inhalaci.

Zdroj:Abecedazahrady.dama.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Kristýna Kadlecováhttps://ezena.sk/
Miluju dobré jídlo a ráda zkouším nové recepty, hlavně ty zdravé. Pečení a vaření mě dělá šťastnou. Mojí vášní je také zahrada a vše kolem ní. Ráda vám na webu iBydlení.cz předám různé rady a tipy, které se týkají zahrady, a přidám nějaký ten zdravý recept.

Nejnovější články

--- Další články autora ---