Jak pečovat o zahradu na prahu jara, aby byla dobře připravená na novou sezonu

Počátek jara je období, kdy se zahrádkáři chystají na novou sezónu. Odstraňují loňské listí a přes zimu spadené větve, připravují půdu pro setí a výsadbu nových rostlin a také ošetřují rostliny proti chorobám a škůdcům. Dobrý zahradník na jaře nezahálí, neboť dobře ví, že vynaložené úsilí se mu později stokrát vrátí.

Shrabte listí, vyneste větve a odstraňte plevel

Jedním z hlavních úkolů, kterým by měl zahradník na počátku jara věnovat zvláštní pozornost, je údržba. Měl by ze zahrady vynést suché a poškozené větve, shrabat loňské listí, odstranit plevel, který by mohl ohrožovat rostliny. Pokud zahrada trpí špatným odvodněním, je vhodné přidat písek či štěrk, aby půda lépe propouštěla.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Půda potřebuje živiny

Zvláštní pozornost by měl zahradník věnovat přípravě půdy na novou vegetační sezonu. Je vhodné provést provzdušnění půdy a aplikovat mulč. Pokud byla zahrada v minulé sezóně vystavena velkému zatížení nebo byla použita nedostatečně kvalitní půda, je třeba ji obohatit o živiny hnojením. Portál magazinzahrada.cz však varuje před kontaminováním zeminy nesprávně používanými chemickými postřiky a hnojivy.

Ptáci a včely

Brzy se začínají objevovat první květiny a zvířata. Jsou to především ptáci, kteří se vracejí z teplých krajin a stavějí hnízda. Vhodné místo pro hnízdění můžeme zpěvným ptáčkům připravit třeba zavěšením budky na stromě. Dalším zvířetem, které můžeme už v předjaří na zahradách spatřit, jsou včely. Po zimním klidu se opět probouzejí a sbírají nektar z prvních květů. Proto je důležité mít na zahradě dostatek květin, které jsou pro včely přitažlivé. Zahrádkáři by měli vysázet různé druhy, jako jsou například fialky, petrklíče, růže nebo tulipány. Pro zajištění dobrého opylení rostlin je vhodné umístit na zahradu několik včelích úlů nebo postavit včelí domeček.

Ježci, ještěrky, ropuchy a slepýši

Kromě ptáků a včel se na zahradách mohou vyskytovat také další zvířata, jako jsou například ježci. Zahrádkáři jim mohou pomoci tím, že jim poskytnou vhodné podmínky k životu, např. jim postaví na zahradě ježčí domek. Jako další se objevují ropuchy, slepýši nebo ještěrky. I tato zvířata jsou pro zahradu prospěšná, loví hmyz a jiné škůdce. Pokud je na zahradě najdete, není třeba se bát, jsou plachá a neagresivní.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pozor na škůdce!

Bohužel se objevují také první škůdci, jako jsou například mšice a roztoči. Rostliny se musejí chránit také před plísněmi a chorobami, jejichž výskyt narůstá s přibývající teplotou. Proto je důležité rostliny pravidelně kontrolovat a včas je ošetřovat proti škůdcům a chorobám.

Nezapomeňte připravit nářadí

Na jaře se začínají vysazovat rané druhy rostlin, jako jsou například narcisy nebo krokusy, které zahradu brzy ozvláštní svými pestrobarevnými květy. Je vhodné je sázet v dobře prohřáté a připravené půdě a pravidelně je zalévat. Počátek jara je také vhodná doba pro přípravu zahradního nářadí. Je třeba ho zkontrolovat, vyčistit a případně nabrousit. Důležitá je i správná údržba motorového nářadí, jako jsou například sekačky nebo křovinořezy. Správný zahrádkář má své nářadí vždy v pohotovosti.

Zdroje: magazinzahrada.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---