Jak pečovat o svou zahradu po zimě

Jsme na začátku jara, nedávno slezl sníh a příroda se opět pomalu probouzí k životu. A s ní i vaše zahrada. Aby byla krásná, bude potřebovat vaši péči. Je nejvyšší čas zahájit jarní práce. Co všechno vás čeká při jarní údržbě vaší zahrady? To se dozvíte v tomto článku. Nebojte, zahrada vám vaši péči oplatí.

Začněte u trávníku

U trávníku je důležité počkat, až bude proschlá svrchní vrstva zeminy, abyste jej nepoškodili. Můžete začít tím, že z trávníku shrabete napadané listí, co na něm zůstalo od podzimu, polámané větvičky z okolních stromů a všechny další předměty, které na trávník nepatří. Následně je vhodné trávník provzdušnit a prořezat travním vertikutátorem. Díky této činnosti, bude váš trávník později krásně hustý. Nezapomeňte trávník také zbavit mechu, který v něm můžete po zimě najít. Tam, kde vznikla holá místa, dosejte travní směs. Trávníku jistě prospěje také přihnojení, avšak, jak doporučují novinky.cz, nezačínejte dříve, než teploty vystoupají nad 12 stupňů.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Připravte si záhony na sadbu

Brzy nastane ta správná doba, pro výsadbu rostlin do volné půdy, a tak je důležité mít nachystané i záhony. Plochým rýčem opravte okraje záhonů. Záhony následně zbavte veškerého plevele. Tomu se totiž na jaře daří nejvíce, takže čím dřív se ho zbavíte, tím méně práce vás čeká později. Web prima-receptar.cz doporučuje do půdy následně zapracovat kravský hnůj, který jí dodá potřebné živiny. Prokypřete zeminu a následně ji srovnejte do roviny například hráběmi. Takto máte záhony připravené pro výsadbu rostlin.

Nezapomeňte na stromy a keře

Určitě byste neměli opomínat keře a stromy, které potřebují také důkladnou péči. Jak doporučuje dumazahrada.cz, ovocné stromy by se měly přihnojit kompostem a průmyslovými hnojivy. Zbytky sněhu je vhodné použít jako ochranu před přízemními mrazíky tak, že jej nahrnete ke kmenům stromů. Jaro je ideálním časem pro prořezání všech vašich stromů a keřů s výjimkou borovic.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Nyní nezbývá nic jiného, než si vzít zahradní náčiní a pustit se do jarní údržby vaší zahrady.

Zdroje:

https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-jak-pecovat-o-jarni-travnik-40062472

https://www.dumazahrada.cz/clanek/po-zime-je-treba-zahradu-probudit.html

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---