Jak odehnat kočku z vašich záhonů?

Začala zahrádkářská sezóna a s ní i starost o úrodu. Záhony máte připravené, osázené nebo oseté a pak se objeví kočka, která vám do nich v lepším případě začne pouze hrabat. Asi nikdo nechce řešit rozhrabané záhony a výkaly koček ve vzrůstající zelenině. Co všechno můžete zkusit pro odehnání koček?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vysaďte rostliny, které kočkám vadí

Kočkám vadí hodně aromatické rostliny. Tento způsob má dvě výhody. Odehnání koček a zkrášlení zahrady rostlinami s pro člověka příjemnou vůní. Některé můžete také dále zpracovat.

Vybrat si můžete například z levandule, citronové trávy, eukalyptu nebo routy vonné. Web zahradkarskaporadna.cz doporučuje také citronový tymián, rozmarýn nebo polej obecnou a uvádí, že velkou výhodou těchto rostlin je i to, že jsou zcela netoxické pro děti.

Nápomocná bude i kávová sedlina

Kávová sedlina je pro kočky také velice aromatická, a proto místa, kde ji použijete, nebudou vyhledávat. Navíc je prospěšná pro záhony jako hnojivo.

Citrusy

Citrusové vůně jsou také velice aromatické a kočky je obvykle nesnáší. Ideálním řešením je nasypat okolo nebo i do záhonů kůru od pomerančů, limetek, grapefruitů a dalších citrusů. Jak uvádí ireceptar.cz, citrusových slupek se nemusíte bát. Záhonům rozhodně neuškodí, ba naopak je obohatí například dusíkem.

Octový repelent

Další variantou je výroba domácího octového repelentu, který kočky také odpuzuje. Octový repelent však není příliš vhodný při použití přímo do záhonu. Lze ho aplikovat například na truhlíky nebo s ním postříkat klacky, které následně zapícháte do záhonů.

K výrobě budete potřebovat jeden díl bílého octa, jeden díl vody a trochu saponátu na nádobí. Vše pořádně promíchejte a aplikujte rozprašovačem.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Repelent s vůní citrusů

Vyrobit můžete také repelent s vůní citrusů. Smíchejte vodu a pár kapek éterického oleje (citrónového, pomerančového nebo s vůní citronové trávy). Rozprašovačem aplikujte na místa, která kočka ráda navštěvuje.

Jak kočky rozhodně neodhánět?

Určitě nepoužívejte násilí. Kočka je živý tvor, který nedokáže rozlišit, jestli se jedná zrovna o váš záhon nebo místo vhodné pro hrabání. NIKDY neaplikujte žádnou z metod přímo na kočku, a to zejména repelent obsahující éterické oleje, které mohou být pro kočku život ohrožující.

Zdroje:

https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-296448-9-ucinnych-triku-s-nimiz-vystrnadite-kocku-ze-zahradky

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vyhnat-cizi-kocky-ze-zahrady-20300214.html

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---