Jak ochránit své oblíbené kousky oblečení či sušenky před moly?

Objevil se vám doma malý motýlek? Tak buďte ve střehu, s největší pravděpodobností je to mol. Vypadá sice nenápadně, ale může napáchat obrovské škody. Během krátké chvíle totiž dokáže nejen proniknout do všech potravin ve spíži, ale také zničit oblíbený svetr, koberec nebo potahovou látku sedačky. A jak se těchto nevítaných návštěvníků účinně zbavit? Máme pro vás několik tipů.

Jak rozeznat, o kterého mola se jedná?

Druh mola můžeme určit jeho zbarvením, ale i místem výskytu. Mol potravinový se vyskytuje především v kuchyni nebo ve spíži, prostě tam, kde jsou potraviny. Má půlku těla světlou a půlku tmavou. Naopak mol šatní je celý světlý a zdržuje se v prádle, tedy ve skříni.

Jak tedy chránit oděvy a jídlo?

Prevence a babské rady

Dobré je potraviny zkontrolovat ihned po nákupu, abychom si domů nepřinesli nevítaného návštěvníka. Doma je uchováváme v dobře uzavřených nádobách. Ve spíži a skříni udržujte sucho a pořádek.

Také můžete použít sušenou levanduli. Aromatické byliny totiž slouží jako výborný přírodní odpuzovač. Dále můžeme použít třeba rozmarýn, bobkový list, skořici, hřebíček nebo sáček s jehličím. Vyplatí se také často větrat nebo nechat celou místnost či skříň vymrznout, moli totiž nesnášejí světlo, nízké teploty a průvan.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Lapače molů

Také si sami doma můžeme vytvořit jednoduchou past. Stačí do mističky nalít trochu octa, vína nebo piva, motýlci se v tekutině utopí.

Pokud přírodní pasti nezabírají, můžete použít chemický lapač molů. Nejčastěji se používají pasti s feromony, které mají lepkavý povrch obsahující insekticidy. Motýlky vůně přivábí a ti se na lapač nalepí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Proti šatním molům také můžeme použít přípravky ve spreji, kterými vystříkáme skříň. Existují také prostředky v podobě gelů, které se do skříně umisťují podobně jako sáčky s bylinkami.

Snažte se vždy zjistit, odkud se mol vzal. Pokud z potravin, důkladně je zkontrolujte. Vyhoďte vše, kde objevíte například chomáčky bílých vláken, vajíčka, larvy či housenky.

Pokud jste objevili mola ve skříni, doporučujeme veškeré oblečení vytáhnout, vyprat. Skříň vytřít, vyvětrat a nejlépe použít nějaký ten sáček s bylinkou či přípravek ve spreji.

Tip na závěr: Molů vás také může zbavit miniaturní parazitická včelička, Trichogramma. Ta u vás doma vyhledá a zahubí vajíčka molů. Sama pak zahyne. Nevýhodou je však vyšší pořizovací cena.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Petra Schovancováhttps://receptarprimanapadu.cz/
Odmalička je mojí vášní psaní, kreslení a příroda. V redakci iBydlení.cz se převážně věnuji tématům o zvelebování zahrady a péči o ni.

Nejnovější články

--- Další články autora ---