Jarní měsíce bývají spojené s velice větrným počasím. V posledních letech se v důsledku postupující klimatické změny počet větrných dní v České republice zvyšuje. Nepříznivé počasí způsobuje stále větší škody na majetku firem i jednotlivců. Proto přinášíme rady, jak ochránit sebe, své blízké, domov i další majetek.

Schovej se!
Hasiči na svém portálu hzcr.cz upozorňují, že lidé by neměli tuto problematiku podceňovat, protože kromě škod na majetku způsobují vichřice také četná zranění, v krajním případě i úmrtí. Proto hasiči radí v případě většího větru nepokoušet štěstí a nevydávat se na vycházky.
Pozor na spadené dráty a krytinu
Není vhodné zdržovat se za větrného počasí v blízkosti větších stromů v parcích, na ulicích ani v lese. Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u nichž hrozí stržení střešní krytiny. Nebezpečí představují také spadené dráty elektrického vedení. Nikdy a za žádných okolností se jich nedotýkejte!
Nejezděte autem
Pokud v době, kdy vichřice vypukla, zrovna jedete autem, snižte rychlost nebo zastavte. Větrné poryvy totiž mohou auto učinit neovladatelným. Hrozí také zvýšené nebezpečí střetu s překážkou na silnici.
Připravte se na výpadek proudu
Nejbezpečnější je schovat se v budově s nenarušenou statikou, zbytečně nevycházet a sledovat vývoj situace v médiích. Nezapomeňte zavřít okna! Pro případ náhlého výpadku proudu si přichystejte baterku, svíčku, případně rádio na baterky, abyste neztratili kontakt se světem. Jestliže se ocitnete v ohrožení, volejte bez prodlení hasiče na číslo 112 nebo 150.

Sledujte předpovědi počasí
Hasiči doporučují pravidelně sledovat meteorologické předpovědi. Jakmile zjistíte, že se blíží větrné počasí, odstraňte z oken preventivně květináče a truhlíky, ukliďte zahradní nábytek. Odneste ze zahrady volně uložené předměty nebo je alespoň upevněte. Pokud vítr napáchá na vašem majetku škody, vše zdokumentujte a nahlaste událost pojišťovně, jak uvádí web hzscr.cz.
Zdroj: hzscr.cz