Jak ochránit sebe i svůj majetek při vichru

Jarní měsíce bývají spojené s velice větrným počasím. V posledních letech se v důsledku postupující klimatické změny počet větrných dní v České republice zvyšuje. Nepříznivé počasí způsobuje stále větší škody na majetku firem i jednotlivců. Proto přinášíme rady, jak ochránit sebe, své blízké, domov i další majetek.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Schovej se!

Hasiči na svém portálu hzcr.cz upozorňují, že lidé by neměli tuto problematiku podceňovat, protože kromě škod na majetku způsobují vichřice také četná zranění, v krajním případě i úmrtí. Proto hasiči radí v případě většího větru nepokoušet štěstí a nevydávat se na vycházky.

Pozor na spadené dráty a krytinu

Není vhodné zdržovat se za větrného počasí v blízkosti větších stromů v parcích, na ulicích ani v lese. Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u nichž hrozí stržení střešní krytiny. Nebezpečí představují také spadené dráty elektrického vedení. Nikdy a za žádných okolností se jich nedotýkejte!

Nejezděte autem

Pokud v době, kdy vichřice vypukla, zrovna jedete autem, snižte rychlost nebo zastavte. Větrné poryvy totiž mohou auto učinit neovladatelným. Hrozí také zvýšené nebezpečí střetu s překážkou na silnici.

Připravte se na výpadek proudu

Nejbezpečnější je schovat se v budově s nenarušenou statikou, zbytečně nevycházet a sledovat vývoj situace v médiích. Nezapomeňte zavřít okna! Pro případ náhlého výpadku proudu si přichystejte baterku, svíčku, případně rádio na baterky, abyste neztratili kontakt se světem. Jestliže se ocitnete v ohrožení, volejte bez prodlení hasiče na číslo 112 nebo 150.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Sledujte předpovědi počasí

Hasiči doporučují pravidelně sledovat meteorologické předpovědi. Jakmile zjistíte, že se blíží větrné počasí, odstraňte z oken preventivně květináče a truhlíky, ukliďte zahradní nábytek. Odneste ze zahrady volně uložené předměty nebo je alespoň upevněte. Pokud vítr napáchá na vašem majetku škody, vše zdokumentujte a nahlaste událost pojišťovně, jak uvádí web hzscr.cz.

Zdroj: hzscr.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---