Jak naplánovat a přežít generální úklid domácnosti

Potřebuje váš domov velký úklid a vám se do něj nechce? Celkový restart, do něhož se většina lidí nepouští častěji než jedenkrát ročně, může být náročný a vyžaduje plánování. I když byste se raději věnovali zábavnější činnostem, jděte na věc! Odměnou vám bude skvělý pocit z toho, že vaše domácnost září čistotou.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zbavte se zbytečností

Začněte tím, že se zbavíte starého oblečení, vybavení domácnosti, nábytku a dalších zbytečností, které již nepotřebujete. Můžete je darovat charitě nebo prodat na internetových aukčních portálech. Nejenže si uvolníte prostor v domácnosti, ale navíc uděláte něco dobrého pro ostatní. Pokud jsou věci v opravdu špatném stavu a nelze je už dále použít, můžete je recyklovat nebo odložit ve sběrném dvoře. Zbylé věci doma zorganizujte tak, aby byly snadno přístupné. Hned budete mít více prostoru a bude snazší udržet doma pořádek a čistotu.

Co s dárky, které nepotěšily?

Trochu ožehavým problémem jsou nejrůznější suvenýry často již zapomenutého původu, a zejména nechtěné dárky, které sice zbytečně zabírají místo, ale věnovat je druhým, prodat či vyhodit byste považovali za nezdvořilé vůči dárci, či dokonce za vrchol nevděku. Magazín forbes.cz radí uložit tyto předměty na čas v krabici do sklepa či na půdu, než pochopíte, že dárce vás jistě chtěl potěšit, ne vám přidělat starosti. A pak se těchto věcí zbavíte bez zbytečných výčitek svědomí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pryč s prachem a nečistotou

Po vyklizení starého haraburdí popadněte vysavač a mop a zatočte s prachem i nečistotami na kobercích i podlaze. Vyměňte povlečení a ručníky, umyjte okna a zrcadla, odstraňte pavučiny z rohů místností, vyperte záclony a závěsy.

Kolik času vám to zabere?

Čas potřebný na jarní úklid se může lišit v závislosti na velikosti a stavu domácnosti. Úklid běžného panelákového bytu by měl trvat asi 4 až 6 hodin, zatímco nastolení pořádku v rodinném domě může zabrat celý víkend nebo i více. Je to však jen hrubý odhad, protože každá domácnost je jiná.

Koho do úklidu zapojit?

V závislosti na velikosti a stavu vaší domácnosti můžete do úklidu zapojit i rodinné příslušníky. Děti se mohou podílet na uspořádání svých pokojů, srovnat hračky, knihy i školní potřeby. Partner nebo partnerka mohou pomoci s vysáváním, vytíráním podlahy a umýváním oken. Pokud si však přejete, aby úklid byl dokonale proveden, a nechcete, aby si někdo z rodiny bral volno ze zaměstnání, zvažte možnost najmout si profesionální uklízečku nebo úklidovou firmu. To vám umožní využít volný čas na něco, co vás baví, jako je například výlet nebo procházka v přírodě.

Zdroje: maminka.cz, praktickyzivot.cz, forbes.cz, ladyhelp.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---