Jak na správnou údržbu sporáku – osvědčené babské rady

Sporák představuje neodmyslitelné vybavení každé domácnosti. I když se někde používá více a jinde méně, mělo by pro nás být samozřejmostí se o tento spotřebič pravidelně starat. Čistý sporák je vizitka každé správné hospodyňky. Jak ho udržet bez mastnoty? Na to vám v dnešním článku dáme několik užitečných tipů.

Mastnoty vás zbaví ocet a jedlá soda

Ať už sporák u vás doma pracuje na plné obrátky, nebo jen sporadicky, určitě se na něm nevyhnete mastných skvrn. Bojovat proti mastnotě není vždy úplně snadné.

Naše babičky nedaly dopustit na kombinaci dvou surovin, které má doma každá správná hospodyňka – ocet a jedlou sodu. A jak je známo, babičky vždycky dobře věděly, co dělají.

Na mastné skvrny nasypte jedlou sodu, nastříkejte na ni ocet a nechte 15 až 20 minut působit. Poté sporák otřete houbičkou nebo vlhkým hadříkem.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jak na připečené nečistoty?

Může se stát, že vám z hrnce uteče voda třeba při vaření rýže nebo brambor a připečené nečistoty jsou rázem na světě. Ještě než se pustíte do jejich náročného drhnutí, zkuste na to jít jinak. Sporák nejdříve posypte jedlou sodou. Poté vezměte hadr, namočte jej do horké vody, vyždímejte a poté namočte do octu. Lehce vyždímejte a rozložte na desku sporáku. Nechte působit 20 minut, poté vyčistěte houbičkou a případné zbytky můžete opatrně seškrábat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Kombinace soli a octa

Sůl a ocet máme doma asi úplně všichni. Málokoho by ale napadlo použít tyto dvě suroviny v boji proti mastnotě. A bohužel právě mastnota bývá nejčastějším problémem, který na sporáku řešíme.

Půl litru octa nalijte do hrnce a nechte ho zahřát. Nasypte do něho 6 lžic soli a promíchejte, aby se sůl rozpustila. Směs poté nalijte do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte na mastnotu. Nechte působit alespoň 30 minut, poté sporák vydrhněte za pomoci houbičky a setřete vlhkým hadrem.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---