V minulosti jste pracovali pro zaměstnavatele, který vám nedopřával žádnou přestávku? Pracovali jste například 8 nebo 12 hodin bez jediné přestávky? Pak se jedná o porušování zákoníku práce ze strany zaměstnavatele. Ten vám totiž přestávku musí umožnit. Pokud nemá dostatečný počet zaměstnanců na směně, není to váš problém. Jinými slovy, nemusíte se vzdávat přestávky.
Jak je to s přestávkami? Prozradíme vám to!
Na přestávku máte právo v jakémkoliv zaměstnání. Přestávka musí trvat alespoň 30 minut. Buď přestávku budete mít v kuse, nebo vám ji váš zaměstnavatel může rozdělit, a to na tři části. Tady je potřeba myslet na to, že nejdelší část musí trvat alespoň 15 minut. Zbývající dvě části následně může rozdělit například na 10 a 5 minut. Přestávku vám váš zaměstnavatel musí udělit maximálně po 6 hodinách. Co to znamená? Jinými slovy vám nemůže sdělit, že na přestávku půjdete až po odpracování 7 hodin. V takovém případě se opět jedná o porušení zákoníku práce.
Přestávku není možné čerpat na začátku pracovního dne nebo na jejím konci. Přestávka by měla být čerpána během pracovního dne. Je důležité vědět, že vás váš nadřízený nemůže nutit do práce bez čerpání přestávky. V některých profesích se toto děje poměrně často. Šéf zkrátka nutí své zaměstnance pracovat nepřetržitě. Následně bude záviset na zaměstnancích, zda si toto chování nechají líbit, či nikoliv. Každopádně se jedná o porušení zákoníku práce, a právo je tak na vaší straně. Co byste o přestávce měli ještě vědět?
Co vědět o přestávkách?
Důležitým bodem je také fakt, že se přestávka nezapočítává do pracovní doby. Pokud tedy máte pracovní dobu stanovenou na 8 hodin, budete domů odcházet po 8,5 hodinách. 0,5 hodin slouží k čerpání přestávky. Během přestávky nemusíte zůstávat na svém pracovišti. Máte možnost dokonce odejít ze svého zaměstnání. Musíte se však vrátit do 30 minut. Šéf vás nemůže nutit, abyste zůstávali na pracovišti, jak uvádí internetový portál Práce.cz.
Zdroj: Práce.cz