Jak doma využít potraviny s prošlou trvanlivostí?

Určitě i vám už se někdy stalo, že jste otevřeli lednici nebo jste přišli do spíže a našli tam potraviny s prošlou spotřební lhůtou. Většina lidí tyhle suroviny vezme a bezmyšlenkovitě je vyhodí do koše. To je ale škoda, protože některé potraviny s prošlou trvanlivostí lze ještě skvěle využít. A bez zbytečného plýtvání, které vás stojí peníze.

Olej

Našli jste ve spíži olej, který už to má podle data spotřeby údajně za sebou? K vaření či smažení už ho používat nemusíte, přesto není potřeba ho hned likvidovat. S prošlým olejem lze namazat vrzající panty u dveří nebo skříní.

Mléko

Otevřeli jste krabici s mlékem a po ochutnání se vám obličej zkřivil do zvláštního patvaru? Ani zkyslé mléko nemusíte hned vylévat. Nakyslá chuť dopřeje buchtám dokonale svěží chuť. Určitě se nebojte zužitkovat mléko po datu spotřeby.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Majonéza

Majonézu, která už je po datu spotřeby, nekonzumujte k tolik oblíbenému smažáku s hranolkami. Naopak ji ale využijte k vyleštění všeho nerezového, co doma volá po vaší pozornosti.

Využít lze i další prošlé věci

Doporučené datum spotřeby, které mnoho lidí bere doslova jako dogma, se netýká jen potravin. Najdeme ho třeba i na kosmetice, ať už jde o různé krémy, pleťová tonika nebo laky na nehty. Jak tyhle věci, které máme běžně doma a u kterých často nestíháme hlídat datum spotřeby, v domácnosti využít?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Lak na nehty

Laky na nehty sice vydrží hodně, ale po nějaké době bohužel i tyhle malé lahvičky podlehnou určité zkáze. Ještě než je vyhodíte, staňte se na chvíli kreativními dušičkami a rozlište s nimi klíče.

Pleťové tonikum

Pleťové tonikum můžete použít k leštění zrcadel u vás doma. Mluvíme zde o toniku s obsahem alkoholu, díky kterému se zrcadla budou dokonale lesknout.

Indulona

I tahle zažitá klasika v podobě známého krému nemusí skončit v koši jen proto, že to udává datum na obalu. Prošlou indulonu využijte například na boty, které díky ní snáze odolají dešti nebo sněhu.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---