Jak doma můžete šetřit elektřinu?

Úspora energie je v posledních týdnech často skloňovaným termínem. Stále více lidí se děsí vysoké spotřeby elektřiny a s ní spojeným vyúčtováním, které dokáže citelně zasáhnout do rodinného rozpočtu. Přinášíme vám proto tipy, jak díky šetření s elektřinou ulevit vaší peněžence.

zdroj: https://pixabay.com/

Pozor na umístění lednice

V mnoha domácnostech najdeme lednici umístěnou blízko zdroje tepla – radiátoru, sporáku nebo třeba pračky. Pokud je ale lednice v těsné blízkosti tepelného zdroje, spotřebuje mnohem více energie. Musí totiž mnohem více chladit a spotřeba pak jenom roste. Je proto na místě postavit lednici daleko od zdroje tepla.

Zhasnutá světla

S nástupem podzimu a zimy se mnohem dříve stmívá, což vede k jedinému – začínáme doma svítit. Jenže mnohdy svítíme i v místnostech, kde zrovna nejsme a kde se svítit nemusí. Dbejte proto na to, abyste za sebou zhasínali a nenechávali rozsvícená světla zbytečně. I díky tomu roste spotřeba.

Levné vaření

Věřte, nebo ne, ale uspořit můžete i při vaření. Používejte méně vody, hrnec přikrývejte pokličkou a používejte hrnce odpovídající velikosti plotýnky. Možná jste si to předtím neuvědomili, ale když postavíte malý hrnec na zbytečně velkou plotýnku, spousta tepla vám unikne bokem. Zbytečně.

Nízký a vysoký tarif

Máte přehled o nasmlouvané sazbě za elektřinu? Většina domácností využívá tzv. nízký a vysoký tarif, který se mění v různých částech dne. Vypozorujte, kdy máte levnější elektřinu, a právě v tento čas pouštějte energeticky náročnější spotřebiče – myčka, pračka, sporák, sušička.

zdroj: https://pixabay.com/

Chytré praní

V některých domácnostech, zvláště pak tam, kde žijí děti, jede pračka třeba i několikrát za den. Mnoho lidí ale při praní prádla zbytečně utrácí. I praní přitom může být úspornější – stačí prát ve správnou denní dobu, vybírat program na nižší teplotu (i tehdy se oblečení vypere, nebojte) a snížit počet otáček na 800–900.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---