Jak dodat šperkům zašlý lesk? Existuje několik jednoduchých triků

Ztratily vaše oblíbené prsteny, náhrdelníky a další milované ozdoby svůj lesk? Jsou na nich znát viditelné nánosy nečistot, zbytků make-upu, tělových mlék či olejů? Pokud ano, možná vás zajímá, jak své šperky vyčistit, aby vypadaly jako nové. Vše můžete zvládnout sami a s pomocí několika jednoduchých kroků.

Internetový rádce realsimple.com představil několik tipů a triků, jak zašlé šperky očistit a vyleštit.

Zdroj obrázku: Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Čištění stříbra

V malé misce smíchejte vlažnou vodu s několika kapkami jemného tekutého prostředku na nádobí. Pokud je vaše stříbro silně zašlé, můžete do směsi přidat několik kapek čpavku, aby se dehet snáze rozpadl. Jakmile je čisticí roztok smíchán a připraven, ponořte do něj stříbrné šperky a nechte je asi pět minut namočené.

Po odmočení vezměte jemný zubní kartáček a šperky důkladně vydrhněte. Díky své malé velikosti je kartáček pro čištění ideální, jelikož může proniknout i do hůře dostupných záhybů a otvorů. Navíc nezanechá na kovu škrábance.

Vydrhnuté stříbro opláchněte ve vlažné vodě, buď v další misce, nebo pod tekoucím kohoutkem. Následně šperk vysušte hadříkem z mikrovlákna, opět z důvodu eliminace rizika poškrábání.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Čištění zlata

Pokud je vaše zlato matné a poškrábané, začněte před čištěním lešticím hadříkem, kterým zlato vyleštíte. Poté postupujte podobně jako v případě šperků ze stříbra.

Před čištěním se však přesvědčte, že je šperk vyroben z pravého zlata. V případě, že jde pouze o obarvený kov, může být lak mytím poškozen. Tímto způsobem tak čistěte pouze pravé zlato či stříbro.

Čištění drahých kamenů

I v případě drahokamů nejlépe poslouží vlažná mýdlová voda. Existují také speciální čisticí roztoky na kameny, i zde se však nedoporučuje nechat v nich šperk ležet déle než pár minut. Osušení hadříkem z mikrovlákna je pak garancí kvality čištění.

Zdroje: realsimple.com

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. Rád předávám čtenářům webu iBydlení.cz cenné rady o tom, jak svou domácnost posunout o úroveň výš.

Nejnovější články

--- Další články autora ---