Jestliže odjakživa nepatříte mezi šetřivé typy lidí, možná vás doba donutila k tomu, abyste jimi začali být. Ceny rostou, v obchodech se nám mnohdy protáčí panenky a při placení u kasy se nestačíme divit. Jak naší peněžence alespoň trochu ulevit a ušetřit v kuchyni nějaké peníze správným nákupem, a především přípravou masa?
Oblíbené kuřecí maso
Dle webu iDnes.cz sní každý Čech v průměru 29 kilogramů kuřecího masa za rok.
Tento druh masa je tím nejoblíbenějším právě v naší kuchyni doma. Proč tomu tak je?
Je to zřejmě proto, že jeho zpracování je nejen jednoduché, ale i všestranné. Kuřecí maso se dá totiž využít pro přípravu spousty jídel. Nezáleží na tom, zda chcete minutku, omáčku nebo polévku – vše totiž kuřecí maso zvládne. Není ani příliš tučné a je často doporučováno i při dietách.
Jestliže je kuřecí maso favoritem i ve vaší kuchyni, ale nezačali jste ještě přemýšlet nad tím, jak ho nakoupit a zpracovat výhodněji, tyto tipy vám mohou pomoct.
Začíná to v obchodě
Ono kouzlo šetření se začíná odehrávat už v obchodě, ne až v kuchyni.
Nejdříve ze všeho bychom si měli porovnat ceny masa ve více obchodech. Není nic horšího, než přijít do obchodu a zjistit, že za kilo kuřecích prsou máme zaplatit 239 Kč. Pakliže jste větší rodina a kupujete kuřecí maso pravidelně, pocítíte letošní zdražení ve vaší peněžence zřejmě velmi razantně.
Nakupovat v akci se vyplatí
Proto listujte letáky a hledejte nejvýhodnější nabídku. Kuřecí maso v dnešních dnech stojí v akci průměrně 150 Kč za jedno kilo. I když se může zdát, že celé mé doporučení se bude týkat nákupu kuřecího prsa v akci, není to tak. Můj článek se totiž zaměřuje na koupi celého kuřete, které si doma následně sami vykostíme.
Nebojte se nových věcí
Říká se, že strach má velké oči. Také jsem se bála toho, že nezvládnu vykostit kuře. Avšak bylo to mnohem jednodušší, a hlavně i rychlejší, než jsem si myslela.
Čas není problém
Patří mezi vaše výmluvy, proč to nedělat to, že nemáte dostatek času? Nemusíte se obávat, že vám vykostění zabere dlouhé desítky minut v kuchyni. Vykostit kuře totiž s trochou praxe a ostrým nožem trvá cca 2 až 3 minuty.
Opravdu si nenajdete 3 minuty svého času, díky nimž ušetříte stovky korun měsíčně?
Proč vykosťuji kuře já?
Jednoduchou matematikou jsem si spočítala, zda se mi opravdu vyplatí vykostit si doma kuře.
Koupila jsem kuře na váhu v masně v akci za 56,90 Kč za jeden kilogram. Kuře vážilo přibližně 2 kila a já zaplatila 110 Kč. Po domácím vykostění jsem získala přesně 550 gramů kuřecích prsou, dvě stehna vážící 750 gramů, dvě křídla o hmotnosti 250 gramů a kostru o váze 450 g (skelet).
Stěžejní je, pro kolik lidi vaříte. Já připravuji jídlo pro dva dospělé lidi a jedno čtyřleté dítě. Tudíž po vykostění kuřete mám tři hlavní jídla nebo i tři hlavní jídla a jednu polévku.
Co s vykostěným kuřetem?
- Kuřecí prsa můžete použít na řízky nebo třeba do omáček.
- Kuřecí stehna a křídla upečte v troubě a ušetřete čas tím, že pod ně přidáte brambory – takové obědy jsou nejrychlejší na přípravu, protože vše jen dáte do pekáčku a vložíte do trouby.
- Zkuste vykostit kuřecí stehna a budete mít šťavnaté stehenní řízky. Kost ze stehna poté přidejte do vývaru, o kterém se zmiňuji v dalším bodě.
- Kuřecí kostru uvařte na polévku, maso poté oberte a vhoďte zpět do hrnce. Nezapomeňte přidat zeleninu a nudle.
- Na skeletu se po vykostění drží tolik masa, že někdy i z kostry připravím hlavní chod, a tím je mé oblíbené „dietnější“ rizoto. Jak na to? Uvařím skelet (vývar nevylívejte), oberu maso a přidám ho do rýže se zeleninou. Rizoto je šťavnaté a chutné, pro mě rozhodně chuťově lepší než z kuřecích prsou. Zbylou vodu z vývaru (tu jsme nevylili) použiji k zeleninové polévce.
Jestliže vás zajímá, jak takové kuře vykostit, na internetu jsou dostupné video návody. Pokud jste to nikdy nezkoušeli, dbejte na opatrnost a bezpečnost při práci s ostrým nožem.
Na webu ireceptar.cz zazněla cenná rada, že pro vykostění kuřete je nejvhodnější malý nuž – s velkým nožem by se vám totiž pracovalo příliš složitě, a dokonce i o něco pomaleji.
Jak ušetřit peníze koupí celého kuřete už víme, ale co další tipy na úsporu při vaření masa?
Neplaťte za zbytečnosti, jakými jsou oblíbené játrové knedlíčky do polévky
Kilo kuřecí nebo vepřových jater stojí v masně asi 30 Kč. Balení játrových knedlíčků do polévky v obchodě o váze 250 gramů stojí asi 40 kč. Teď už zřejmě chápete, jak můžete ušetřit peníze, jestliže milujete polévky jako já. Především ty s játrovými knedlíčky.
Ano, neplaťte v obchodě za zbytečnosti a za hotové polotovary. Zkuste udělat játrové knedlíčky doma – potřebujete pouze játra, strouhanku a koření dle chuti (česnek, majoránka apod.).
Z jednoho kilogramu kuřecích jater za 30 Kč jsem udělala celkem 4 porce játrových knedlíčků do polévky (nevyužité 3 porce jsem zmrazila a vytáhla při dalším vaření polévky). Celkový čas v kuchyni byl asi 20 minut. Stálo to za to, protože nám chutnaly mnohem více než ty kupované a věřím, že budou chutnat více i vám a vaší rodině!
Ostatním důležitým tipům na úsporu peněz v kuchyni se budu věnovat v dalších článcích, ve kterých se zaměřím i na další zbytečné polotovary, které běžně v obchodech nakupujeme a nemusíme. Játrovými knedlíčky a kuřetem naše úspora rozhodně nekončí!
Zdroj: iDnes.cz, ireceptar.cz