Jak často byste měli měnit polštáře a proč?

Uvědomujete si, jak důležitá je pro spánek vhodná matrace, ale dost možná zapomínáte, že polštář je důležitý stejně tak. Proč a za jakých okolností byste měli polštář vyměnit za nový, ať už ze zdravotních nebo hygienických důvodů? Podívejte se, co doporučují odborníci a jak můžete sami prodloužit životnost svého polštáře.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Kdy je čas na výměnu?

Lékaři, vědci a spánkoví odborníci se shodují na výměně polštáře každý jeden nebo dva roky. Jedním z hlavních důvodu je ten, že se vlivem času a užívání začne rozpadat struktura polštáře. Jakmile ztratí formu, stává se menší podporou pro hlavu a krk. Pokud se tedy probouzíte se ztuhlým krkem a rameny nebo cítíte, že je polštář plochý či hrudkovitý, pak poznáte, že nastal čas na pořízení nového.

Proč polštář mění svoji barvu?

Je to nepříjemný fakt, ale polštáře se postupem času začnou jemně zabarvovat do žluta. To je způsobeno absorbováním našich slin, potu a také produktů pro péči o pleť, které používáme před spaním. Web Čti doma vysvětluje další příčiny žlutých skvrn, které pocházejí od mikroskopických roztočů, co žijí v našich peřinách. Polštář je pro ně v tomto případě ideální k jejich rozmnožování.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Hoďte je do pračky

Pokud si nepamatujete, kdy jste naposledy prali polštáře, teď je ta pravá chvíle. Obecně platí, že většina typů polštářů je omyvatelná. Pokud je váš polštář pratelný, což zjistíte dle štítku, ideálně jej perte každých šest měsíců a použijte k tomu tekutý prací prostředek. Po vyprání je nechte důkladně proschnout. O lůžkoviny je třeba pečovat průběžně. Alespoň jednou týdně je pověste a nechte vyvětrat, nejlépe na čerstvém vzduchu. Také je vhodné každý den při stlaní postele peřiny a polštáře pořádně protřepat. Tato pravidelná péče předchází množení roztočů a prodlužuje životnost.

Zdroj: Ctidoma.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---