Jak bojovat s plísněmi?

Plísně jsou častým nepřítelem bytů a rodinných domů. Rizikovým obdobím je právě to zimní, protože lidé často špatně provádějí cirkulaci vzduchu. Pokud špatně větráte, vzniká tak často i špatná cirkulace vzduchu. Právě spojení tohoto procesu může vést k tomu, že se u vás začnou objevovat plísně.

Jak se zbavit plísně v bytě nebo domě?

Proti všem problémům vám mohou pomoct různá preventivní opatření. To platí i v případě plísně. Základním preventivním opatřením je větrání. Lidé si myslí, že během zimního období není potřeba větrat. Jde o chybu, protože právě toto období si žádá častější větrání. Nemusí se jednat o hodinové větrání. Bohatě postačí i pár minut. Je potřeba vydržet alespoň pár minut v zimě a uvidíte, že se plísně nebudou následně objevovat. Pochopitelně je potřeba provést více úkonů.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Otevřete okna dokořán a nechte je v takové fázi alespoň po dobu 5 minut. Ideálně i několikrát denně proces zopakujte. Tím dojde k výměně vzduchu, což je proces, který potřebujeme. V žádném případě nepoužívejte ventilaci. Zimní období si žádá důkladné větrání v podobě otevřeného okna dokořán, jak již bylo uvedeno.

Vlhkost jako hlavní nepřítel

Vlhkost je hlavním nepřítelem. Vlhkost způsobuje i samotné dýchání člověka. Dále je potřeba do rizikových věcí započíst také vaření a jiné domácí práce. Zapomenout se nesmí ani na pokojové rostliny nebo akvárium. Všechny tyto věci nebo procesy způsobují vlhkost a potenciální vznik plísně. Pokud provádíte domácí práce, vždy danou místnost uzavřete, aby se vlhkost nešířila po celém bytě. Perete prádlo? Zavřete koupelnu. Vaříte? Zavřete kuchyň. Jakmile proces dokončíte, stačí jen důkladně vyvětrat. Výhodu tak mají lidé, kteří mají okno v koupelně. Po sprše vytřete podlahu do sucha. To platí i o sprchovacím koutu nebo vaně.

Věděli jste, že dýchat musí i jednotlivé stěny? Před zimním obdobím je tedy dobré posunout nábytek více od stěn. Pokud máte v bytě nebo rodinném domě textilie v podobě dlouhých závěsů, vyměňte je nebo sundejte. V opačném případě rovněž hrozí výskyt a tvorba plísně. Použít můžete i různé odvlhčovače. Jde o relativně levný produkt, který vám může náramně pomoct.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Plíseň je na světě!

Pokud se ve vašem interiéru již nějaká ta plíseň nachází, je potřeba se jí včas zbavit. Máte plíseň na stěnách? Jak toho docílit? Ideálně proveďte seškrábání zasažené omítky. Plíseň je dobré odstraňovat za vlhka. Rozhodně neprovádějte proces suchým hadříkem. Pomocí mokrého hadříku se nebude plíseň šířit dále. Následně proveďte výše uvedené seškrábání a poté novou výmalbu. Na závěr místo ošetřete přírodními prostředky. Nábytek napadený plísní naopak otřete vodou a použijte prostředky určené k odstranění. Opět by mělo jít o přírodní prostředky. Chemie je na plísně nesmyslná a často v konečném důsledku ani nepomáhá.

Odstranění již vzniklých plísni není složitý proces. Na druhou stranu jde o zbytečnou práci, budete-li se zaměřovat na preventivní opatření.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Mé jméno je David Novák a pro internetový magazín iBydlení.cz píšu články zaměřující se převážně na interiér a zahradu. Obor bydlení mi je blízký, a tak nemám problém se zaměřit prakticky na jakékoliv téma.

Nejnovější články

--- Další články autora ---