Nový výzkum zjistil, že množství potenciálně škodlivých chemických látek v prachu odebraném z Mezinárodní vesmírné stanice překračuje v mnoha ohledech hodnoty získané z amerických a evropských domácností.
Vědci chtějí studií zlepšit konstrukce budoucích stanic
První studie svého druhu, publikovaná v časopise Environmental Science & Technology Letters, analyzovala prachové částice ze vzduchových filtrů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a zjistila, že hladiny potenciálně škodlivých chemických kontaminantů v nich jsou vyšší než průměrné hodnoty z domácností v různých koutech světa. Závěry průzkumu by mohly v budoucnu pomoci při konstrukci lepších kosmických lodí a vesmírných stanic.
Ve vzduchy na ISS byly zjištěny karcinogenní chemikálie
Vědci v rámci studie analyzovali materiál shromážděný ve vysavačových sáčcích na palubě ISS. V něm se nacházely prachové částice pocházející mimo jiné z oděvních žmolků, vlasů a dalších nečistot. Mezi kontaminanty nalezenými v prachu byly odhaleny známé škodlivé chemické látky. K těmto látkám patří například polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), perfluorované a polyfluorované látky (PFAS) či polychlorované bifenyly (PCB). Nechyběly však ani další chemikálie, které se řadí mezi známé karcinogeny a jsou v řadě běžných výrobků přísně regulovány.
Odkud se kontaminanty berou?
Za zmínku však stojí skutečnost, že ačkoli koncentrace organických kontaminantů objevených v prachu z ISS často převyšovaly průměrné hodnoty zjištěné v domácnostech a jiných vnitřních prostředích v USA a západní Evropě, hladiny těchto sloučenin byly obecně srovnatelné s v rozmezími zjištěnými na Zemi. Vědci nyní pátrají zejména po zdrojích těchto látek. Podezření padá zejména na komerčně dostupné volně prodejné předměty, jako jsou fotoaparáty, MP3 přehrávače, tablety, lékařské přístroje a oblečení, které si astronauti přivezli na palubu a používají je.
Vědci uvedli, že vyšší než pozemská úroveň radiace ve vesmírném prostředí může také způsobovat rozklad plastů na mikroplasty až nanoplasty, které se v prostředí mikrogravitace dostávají do vzduchu snadněji než na Zemi. Výsledky studie mají podle autorů obrovský význam pro budoucnost kosmonautiky a dobývání vesmíru. Při výstavbě nových stanic a zařízení bude nutné dbát velký důraz na možnou kontaminaci výběrem takových materiálů, které nebudou produkovat rizikové chemikálie.
Zdroje:
https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.estlett.3c00448