Strom nebo keř guavy může dorůst výšky až kolem osmi metrů a šířky sedm metrů. Zde ale hovoříme o ideálních tropických nebo subtropických podmínkách, odkud tento strom pochází. U nás ji lze pěstovat na záhoně ve středně velkých zahradách a guavu můžete úspěšně pěstovat i ve velkých květináčích s dobrým substrátem.

Co potřebuje?
Guavě se nejlépe daří při teplotách kolem 22 až 28 stupňů a vlhkosti vzduchu 70 % nebo nižší. Guava není náročná na půdu, ale ocení nezamokřenou hlinitou půdu. Potřebuje chráněné místo, a pokud ji pěstujete na větrném místě, nezapomeňte rostlinu přivázat k opoře, píše web Deník.cz. Jednou ročně stromek přihnojujte kombinovaným hnojivem se středním obsahem draslíku a dusíku v dávce jeden až dva kilogramy. Plocha kolem stromu by měla být odplevelena, zavlažována a oseta.
Jak ji prořezávat?
Když mladý stromek dosáhne výšky jednoho metru, zkraťte ho na terminálním výhonu o dvě třetiny, abyste podpořili jeho rozvětvení. Poté odstraňujeme pouze nemocné, poškozené nebo nesprávně rostoucí větve. Plodnost guavy trvá 1 až 3 roky v závislosti na kultivaru a prostředí. Plody dozrávají asi 5 měsíců po opylení a sklízí se, když začnou žloutnout. Sklízejte je opatrně, protože jsou náchylné k poškození. Plody lze skladovat asi měsíc při teplotě kolem 7 stupňů, jak uvádí web Deník.cz.

Plody plné vitamínů
Plody guavy připomínají malá jablka. Jsou plné vitaminů, minerálů a dalších užitečných látek, díky čemuž jsou skvělou podporou našeho zdraví a krásy. Guava je posilou pro pleť i vlasy. Zlepšuje trávení a má silné antibakteriální vlastnosti. Léčivé jsou nejen plody, ale i listy, z nichž se vaří čaj na posílení imunity a léčbu dýchacích potíží, jak uvádí portál Našezahrada.
Zdroje: Deník.cz, Našezahrada