Všichni jsme zvyklí pravidelně převlékat polštáře a peřiny. Je pro nás samozřejmostí v určitém intervalu vyměnit ložní prádlo. Na co ale většina z nás zapomíná, je údržba samotných peřin a polštářů. Jen si vzpomeňte, kdy naposledy jste prali polštáře? Nejenže na to zapomínáme, ale zároveň kolikrát ani nevíme, jak správně na to.
Záleží na materiálu
U polštářů, ostatně jako u čehokoli jiného, v rámci praní a celkové údržby záleží na materiálu. I polštáře se totiž vyrábí v různém provedení a je rozdíl, jestli večer co večer uleháte na péřový polštář nebo máte v posteli lůžkoviny z dutého vlákna. Každý materiál si totiž žádá něco trochu jiného.

Jak prát polštáře z dutého vlákna?
Máte-li doma polštář z dutého vlákna, můžete jej bezpečně vložit do pračky. Použít lze běžný prací prášek, se kterým doma jinak perete oblečení. Doporučujeme použít menší množství pracího prášku a polštář prát na 60 °C, zbavíte se tak roztočů. Pozor je třeba si dát při ždímání, nemělo by trvat déle než 1 minutu. Polštář z dutého vlákna lze sušit v sušičce.
Jak na praní péřových polštářů?
Na péřové lůžkoviny stále nedá mnoho lidí dopustit. Nabízí určitý komfort a slibují dlouhou životnost. Prát je můžete v pračce, kde doporučujeme zvolit nižší teplotu. Pokud vaše pračka disponuje programem na praní lůžkovin, určitě jej využijte. Nepoužívejte ale běžný prací prostředek, na místo toho kupte speciální prostředky, které seženete v každé drogerii. Péřové polštáře nesušte na slunci, nebojte se je vložit do sušičky.

Jak prát anatomické polštáře?
Spousta lidí dává pro spánek přednost anatomickému polštáři. Jeho údržba je specifická, protože jej nemůžete prát v pračce ani sušit v sušičce. Jedinou možností je vyprat anatomický polštář v ruce, kdy použijte teplou vodu smíchanou se lžící tekutého pracího prostředku. Po vyprání je třeba polštář důkladně propláchnout čistou vodou a nechat ho volně uschnout na zemi na čistém bílém ručníku.