back to top

Hnojiva, která mohou škodit: V případě zeleniny ho používejte s rozvahou. Posílí listnaté živé ploty, letničky a růže

Správně aplikovaný koňský hnůj je cenným organickým zdrojem výživy rostlin a zlepšuje půdu. Při nevhodné aplikaci nebo ve spojení s určitými druhy vegetace však nepřinese mnoho dobrého, nebo dokonce uškodí. Koňský hnůj by měl být na zahradě rozvážně rozmetán, aby se zamýšlený příznivý účinek nestal překážkou či rizikem.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co nejméně slámy nebo pilin

Ve srovnání s mnoha jinými organickými látkami obsahuje koňský hnůj málo vody a pozoruhodně vysoké množství vlákniny, kterou jeho původci špatně tráví. Právě touto složkou se jejich pevné výluhy starají o zvýšení humusových vlastností půdy, uvádí portál Weiki.bio. Ve své vyzrálé podobě a bez různých relativizujících vnějších vlivů obsahuje vyváženou kombinaci živin – zejména dusík, draslík a fosforečnany. Jejich podíl však kolísá v závislosti na močovině nebo krmivu koně, ale také na podestýlce ve stáji. Optimální je čistá podestýlka s minimem slámy nebo pilin.

Ocení ho hladové rostliny

Velmi důležitý je rozdíl mezi čerstvým koňským hnojem a zbytky hnoje. Ještě teplý exkrement, který je třeba brát obrazně, ocení zejména rostliny s vysokými nároky na živiny, od takové zeleniny přes listnaté živé ploty a letničky až po růže, píše web hn.cz. Méně se slučuje s bylinkami, trvalkami, trávníky, ovocnými stromy a vzcházejícími výsevy nebo novými výsadbami. Kvůli možnosti výskytu parazitů se koňský hnůj obecně, včetně vyzrálého, nedoporučuje ani pro plodiny s jedlými částmi pod zemí – mrkev, ředkvičky, brambory.

Bez antibiotik, ovsa a herbicidů

Ujistěte se, že je ověřen původ koňského hnoje a okolnosti jeho produkce. Více než pochybné jsou exkrementy zvířat, která byla léčena antibiotiky. Ta zpomalují proces rozkladu a znehodnocují půdu, rostliny a plodiny. Naopak při zkrmování ovsa může obilovina projít trávicím traktem, aniž by došlo k narušení jejího klíčení a následnému znečištění záhonu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Čím starší, tím hojnější

Výhody koňského hnoje se rozvíjejí s jeho dozráváním. Zajímavou metodou je jeho přidávání do kompostu po dobu přibližně jednoho roku, jak uvádí portál InStory. Bude již vyzrálý a v této podobě bude lépe slučitelný s vegetací, pro kterou by byl sám o sobě příliš těžký. V zásadě platí, že pokud koňský hnůj uskladníte, po tuto dobu pak může dostatečně zásobovat půdu bez nutnosti dalšího obohacování. Na podzim přimíchejte čerstvé exkrementy, aby rozklad během zimy alespoň trochu pokročil.

Zdroje: InStory, hn.cz, Weiki.bio

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Bc. Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---