Heqet: Egyptská žabí bohyně

Bohyně Heket, známá také jako Hekat nebo Heqet, je egyptská bohyně plodnosti a klíčení obilí. Bývá spojována s těhotenstvím a porodem.

Význam jejího jména je nejasný, ale zdroje se domnívají, že je odvozen od slova „heqa“, což znamená „vládce“ nebo „žezlo“.

Heqet, často zobrazovaná jako žena s hlavou žáby a s noži v rukou, je považována za symbol plodnosti a hojnosti. Je to proto, že když se v Egyptě rozvodní Nil, objeví se odnikud žáby; téměř jakoby kouzlem, nebo se tomu alespoň věří.

Porodní kněžky jsou tak označovány jako „služebnice Heqet“, jelikož zde neexistuje výraz pro porodní báby.

Stará bohyně Heqet je jednou z dřívějších kultovních soch, které byly identifikovány z pozdního predynastického období.

V pozdním ptolemaiovském období bohyni Heqet byly postaveny chrámy v Gesy. Heqet je známa jako dcera Ra, boha slunce a jako choť Chnuma, boha hrnčířů a stvoření. Jeho úloha v egyptské mytologii spočívala ve vytesávání a vytváření lidského těla pomocí bahna z řeky Nil.

Khnumova odpovědnost spočívá ve vytvoření lidského těla, zatímco Heqet je zodpovědná za vdechnutí Ka do neživé bytosti, načež je dítě vloženo do matčina lůna.

Zajímají Vás také věci mezi nebem a zemí? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných. 

Například módě, špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, zvířatech či o tom co pro nás mají připravené hvězdy a spoustu dalších. 

Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete o tajemství horoskopu či jaký je rozdíl mezi tím co známe a tím čínským, který je jiný než náš standardní. Nebo Vás nalákáme citáty o lásce či životě?

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Markéta Doležalováhttps://pressmedia.net
Celý život mě provází láska k literatuře a psaní. Ve volném čase, kterého moc není, si ráda odpočinu při běhání nebo si přečtu některý z románů od S. Kinga.

Nejnovější články

--- Další články autora ---