Jaké je tajemství dlouhověkosti stoletých lidí, tedy lidí, kteří se ve zdraví dožili více než sta let? Podle vědců nám odpověď na tuto otázku může zásadně pomoci v boji proti nežádoucím projevům stárnutí. Nebo dokonce vést k tomu, že můžeme své tělo omladit.
Tým britských a italských vědců dosáhl v tomto směru prvního významného pokroku. Zjistili, že genetická mutace, která je typická pro stoletého člověka, udržuje jeho srdce ve výborné kondici i přes pokročilý věk. A tento zmutovaný gen lze využít ve prospěch dalších lidí – například pro genovou terapii schopnou omladit kardiovaskulární systém pacienta o celých deset let, jak uvádí portál Time.com.
Mutace dlouhověkosti
„Funkce kardiovaskulárního systému se s věkem zhoršuje,“ říká spoluautor výzkumu Paolo Madeddu z Bristolské univerzity. „Tyto negativní změny však u různých lidí postupují různou rychlostí. Kouření, alkohol a sedavý způsob života stárnutí urychlují. Zdravá výživa a pravidelný pohyb ho zpomalují. A k tomu, aby člověk zůstal mladý a zdravý, výrazně přispívají některé geny.“ Konkrétně jde o zmutované varianty genu, který nese název BPIFB4, jak uvádí portál Bristol.
Vědci nejprve testovali vliv zmutovaného genu pomocí laboratorních hlodavců. Když jej vpravili do myší středního věku, gen účinně zastavil oslabování srdeční činnosti, které normálně doprovází stárnutí. Ještě pozoruhodnější bylo, že když gen vstříkli starým myším, jejichž srdeční sval byl postižen negativními změnami spojenými s pokročilým věkem, gen prakticky roztočil ručičku biologických hodin jejich srdce o ekvivalent deseti lidských let.
Na stopě nové terapie
Vědci poté tři roky experimentovali v laboratoři se vzorky lidské srdeční tkáně. „Zjistili jsme, že u starších pacientů výkonnost buněk, a zejména pericytů, které podporují tvorbu nových cév, časem výrazně klesá,“ říká hlavní autorka Monica Cattaneo z italské výzkumné společnosti MultiMedica. „Když jsme však přidali náš gen dlouhověkosti, pozorovali jsme omlazení – výkonnost srdečních buněk seniorů se zvýšila a nové cévy se tvořily efektivněji.“
Podle vědkyně to znamená, že mutace může být využita i u jiných lidí, než jsou její původní nositelé. „Naše zjištění podnítí vývoj mnoha nových léčebných postupů inspirovaných geny stoletých,“ předpovídá Paolo Madeddu, jak píše portál CNN.
Zdroje: Time.com, Bristol, CNN