back to top

Evropě chybí těžký vesmírný nosič, rozšiřuje proto spolupráci se SpaceX

Začátkem letošního července odstartovala poslední nosná raketa Ariane 5. Ta sloužila jakožto evropský produkt Evropské kosmické agentuře pro vynášení těžkých sond a satelitů do vesmíru. Evropa proto řeší, jak se dočasně obejít bez nosiče pro těžký užitný náklad. S poptávkou se obrátila i na Elona Muska a jeho společnost SpaceX.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Konec Ariane 5 a „hluché období“

Evropská kosmická agentura (ESA) se ocitla v situaci, kdy již nemůže využívat zmíněnou Ariane 5, její nástupkyně Ariane 6 bude ke startu připravena nejdříve v roce 2024 a ruské nosiče nepřicházejí po ruské agresi vůči Ukrajině. Evropě proto zbývá nosná raketa Vega, která je však určena pouze pro lehčí náklad a její těžší verze Vega-C je po loňské havárii uzemněná.

Minimálně pro své mise plánované v následujícím období do nástupu Ariane 6 tak bude muset ESA nalézt alternativu. V úvahu připadá domluva na spolupráci s Japonskem či Indií. Jako nejvhodnější a také nejpravděpodobnější scénář je však považována dohoda se SpaceX Elona Muska. Společnost totiž disponuje nosičem Falcon 9.

Euclid a ti další

Na palubě nosiče Falcon 9 již odstartovala první červencový den evropská sonda Euclid, která má ve vesmíru pátrat po podstatě tzv. temné hmoty energie. Další ale budou následovat. V plánu je start evropského satelitu EarthCARE či čtyři další satelity evropského navigačního systému Galileo.

Za start rakety se sondou Euclid zaplatila Evropská kosmická agentura asi 70 milionů dolarů (v přepočtu asi 1,7 miliardy korun). Tato částka je 5 milionů dolarů nad tabulkovou cenou, nejde však o snahu Elona Muska „oškubat“ Evropu, nýbrž o důsledek specifických požadavků při vynesení unikátního vědecké přístroje.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Evropská kosmická agentura tak s pomocí SpaceX pravděpodobně přečká období, během kterého nebude mít k dispozici vlastní vhodný nosič. Již v roce 2024 by se však měla ke hvězdám vydat Ariane 6, která se doufejme stane stejně úspěšnou jako její generační předchůdkyně.

Zdroje informací: https://www.euronews.com/2022/08/12/us-europe-space-russia-exclusive

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---