Duben v užitkové zahradě: Hnojíme ovocné stromy, roubujeme, vyséváme, věnujeme se sazeninám

Pozornost nyní věnujeme ovocnému sadu i předpěstovaným sazeninám. Postupně již vyséváme jednotlivé druhy zeleniny i přímo na záhony.

Hnojení ovocného stromku

Výživa pro ovocné rostliny
Předpokladem bohaté úrody je nejen volba správného pěstitelského místa, ale také vhodné ošetřování již dobře zakořeněných jedinců. K významným činnostem patří přihnojování, které užitkovým dřevinám poskytne všechny důležité živiny. Myslet bychom na to měli hlavně na jaře.

Kompost poskytne rostlinám jahod dostatek živin a zároveň půdu obohatí o humusovou složku. Prosetý kompost opatrně zapracujeme do okolí rostlin. Rybízům dopřejme kvalitní hnojivo pro drobné bobulové ovoce. Rozsypeme ho před avizováním deštěm do okolí keřů. Ovocné stromy potřebují dostatek živin hlavně v mladším věku. Na jaře vpravíme do půdy kvalitní startovací hnojivo pro podporu růstu, využít můžeme i vlastní kompost nebo rohovinu.

Kompost u jahod

Práce v jarním ovocném sadě
Během tohoto měsíce můžeme zrealizovat přeroubování starších ovocných stromů, zejména jádrovin. V dubnu nejčastěji roubujeme pod kůru. Používáme ostrý, čistý roubovací nožík a kvalitní roubky. V rámci jednoho podnože můžeme mít dva různé roubky, ale se stejnými růstovými charakteristikami. Přestože se zdá, že jde o složitou činnost, vyplatí se roubování vyzkoušet, protože může přinést zajímavé výsledky.

Pokud jde o další práce, vysazujeme teplomilné ovocné dřeviny, tedy broskve, meruňky, nektarinky, fíky, mandle a další i exotičtější druhy. K zakořenění totiž potřebují vyšší teplotu, zahřátou půdu a dostatek srážek. Jarní termín je v tomto případě vhodnější.

Začátkem měsíce dokončíme ošetření broskví proti kadeřavosti, nerezistentních angreštů proti americkému padlí, třešní a višní proti monilióze. Pokud jsme dosud nestihli, nejpozději začátkem měsíce odstraníme zpod stromů veškeré loňské listí.

Postřik ovocného stromu

Řežeme ostružiny
Než se začnou otevírat poupata, pustíme se do řezu této ovocné rostliny. Nejdříve odstraníme všechny suché, poškozené nebo nemocemi poznačené loňské výhonky, na kterých dozrály plody, a to těsně nad půdou. Ponecháme jen několik nejsilnějších loňských výhonků, které nám letos přinesou úrodu. Ty ještě na konci mírně zkrátíme. Případné boční výhonky, které vyrůstají z hlavních výhonů, zkrátíme na 3 – 4 pupeny.

Přísedy teplomilné zeleniny (rajčata, papriky, lilek, okurky, dýně), které předpěstujeme v krytých prostorách, pravidelně zavlažujeme přímo na půdu a můžeme je i přihnojit. Důležité je větrání prostor, díky čemuž zamezíme šíření houbových chorob a zároveň přispíváme k otužování sazenic. Ven tyto zeleniny vysadíme až v květnu.

Přísedy paprik

Chráníme kvetoucí stromy
Květy raných odrůd meruněk nebo broskví mohou být v některých lokalitách ohroženy jarním mrazem. I jedna mrazivá noc pak dokáže tyto dřeviny připravit o úrodu. Když jsou dřeviny menší, během avizovaných chladnějších nocí je můžete zakrýt netkanou textilií. Pomoci mohou i hořící parafínové svíce.

Pěstujeme bylinky
Začátkem měsíce nezapomeneme ošetřit vytrvalé bylinky na vnějších záhonech. Z okolí rostlin nejdříve odstraňme veškeré nafoukané loňské listí, případně přezimovaný plevel, z rostlin dejme pryč i suché nebo poškozené části. Příliš přestárlé a zesláblé jedince odstraníme a nahradíme je mladšími. Výsadbu nových bylinek si naplánujme hned jak se oteplí. Na jaře zrealizujme také zmlazovací řez levandule, saturejky či šalvěje. Půdu v ​​okolí rostlin překypříme, můžeme zapracovat kompost. Časné jaro je také vhodným obdobím na rozmnožování bylinek dělením trsů.

Bylinková spirála

Na co ještě nezapomenout?
Koncem měsíce vyséváme semena cuket a patizonů. Vyséváme na slunečná místa a do hnízd po 2 – 3 semena.
Vysadíme cibuli sazečku. Do lehčí půdy stačí cibulky opatrně zatlačíme v rozestupech 4 – 8 cm.
Pokračujeme ve výsevu mrkve, mangoldu, řepky, pastináka a ředkvičky. Do pařeniště si vysejeme pórek.
Vysadíme předklíčené hlízy brambor na kvalitně připravené záhony nebo do pěstitelských pytlů.
Začátkem měsíce dokončíme řez malin. Ošetřené rostliny zavlažme, přihnojme a půdu namulčujme.
Vysazujeme ovocné rostliny s neporušeným kořenovým balem, když jsme nestihli na podzim nebo brzy na jaře.
Zakládáme nové porosty jahod ve volné půdě i v různých nádobách. Nadále lze vysévat semena měsíčních jahod.
V sušších dnech dopřejeme dostatek vláhy zimolezu kamčatskému, jehož plody dozrávají velmi brzy.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

--- Další články autora ---