Družstevní vs. osobní bydlení

Máte zájem o pořízení bytu, ale neznáte základní pojmy? Přesněji řečeno jste se zastavili nad pojmem družstevního bytu? Následně se sami sebe ptáte na to, jaký je rozdíl mezi družstevním a osobním vlastnictvím? Právě tyto dva pojmy vám v následujících odstavcích vysvětlíme. Mimo jiné také sdělíme, pro koho je výhodnější družstevní byt a pro koho naopak byt v osobním vlastnictví.

Družstevní byt vs. osobní vlastnictví

Jeden z největších rozdílů spočívá v míře vašeho vlastnického práva ke konkrétní bytové jednotce. Co to znamená? Jinými slovy družstevní byt svým způsobem nevlastníte. S bytem v osobním vlastnictví můžete nakládat podle svého uvážení. Rovněž jste zapsán jako plnohodnotný majitel, budeme-li se dívat na katastrální úřad. U družstevního bytu tomu tak není. Na katastru nemovitostí nejste zapsán jako majitel bytové jednotky. Vlastníte pouze družstevní podíl. S družstevním bytem bude nakládání dle svého uvážení o něco složitější.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

U družstevního bytu se díky koupi podílu na majetku stáváte podílníkem a máte právo na nájem vybrané bytové jednotky. Družstevní vlastnictví je tedy více anonymní, protože člověk vás nevyhledá jako majitele bytové jednotky. Jak je to ale s výhodami a nevýhodami? Družstevní byt je vhodný převážně pro lidi, kteří nechtějí řešit jakoukoliv údržbu bytu. Dále také pro lidi, jež nemusí při pořizování bytu žádat o hypoteční úvěr. Ten totiž na družstevní byt nelze vyřídit. V neposlední řadě je obrovskou výhodou anonymita.

Výhoda bytu v osobním vlastnictví

Byt v osobním vlastnictví ocení lidé, jež chtějí byt zapsáni na katastru nemovitostí jako majitelé. Na byt v osobním vlastnictví je možné čerpat hypoteční úvěr, protože bankovní společnost získá díky nemovitosti alespoň částečnou jistotu v tom, že se tento úvěr bude skutečně splácet. Je také potřeba, aby šlo o osobu, která nemá problém se zajištěním činností. Jinými slovy zde vzniká povinnost majitele postarat se o údržbu a správný chod.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

U družstevních bytů se zaměřte na to, zda je v ceně zahrnutá tzv. anuita, či nikoliv. Jinými slovy se jedná o nesplacený závazek družstevníka, a to vůči družstvu. Pokud si příliš levné družstevní bydlení pořídíte a následně zjistíte, že anuita není splacená, budete se na splácení podílet jakožto nový družstevník, jak uvedl Radim Kučera pro internetový portál R21.cz.

Zdroj: R21.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Mé jméno je David Novák a pro internetový magazín iBydlení.cz píšu články zaměřující se převážně na interiér a zahradu. Obor bydlení mi je blízký, a tak nemám problém se zaměřit prakticky na jakékoliv téma.

Nejnovější články

--- Další články autora ---