Dostali jste výpověď z nájmu? Poradíme, jak se bránit

V ruce držíte výpověď z nájmu bytu a v hlavě se vám rojí ty nejčernější scénáře. Co budete dělat? Kam máte jít? Dá se proti výpovědi z nájmu bránit? Pokud jste se dostali do této nepříjemné situace, nejdříve se zhluboka nadechněte. V dnešním článku vám poradíme, jak se proti výpovědi z nájmu bránit a jaké máte možnosti.

I výpověď z nájmu podléhá určitým pravidlům

Mnoho lidí si neuvědomuje, že u výpovědi z nájmu je potřeba dodržet určitá pravidla. „Pronajímatel je povinen důvod v písemné výpovědi specifikovat a poučit nájemce o jeho právu vznést proti výpovědi námitky a navrhnout přezkoumání oprávněnosti výpovědi soudem. Výpovědní doba je zpravidla tři měsíce,“ vysvětluje advokát Roman Macháček pro web E15.

Co z toho plyne? V první řadě to, že důvod výpovědi je třeba přesně popsat, a pokud je to třeba, tak i doložit důkazy. Ve výpovědi musí být uvedena identifikace pronajímatele i nájemce. Také je důležité, aby byla výpověď z nájmu ideálně doručena poštou – společně s dodejkou, aby existoval důkaz o doručení.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pomůžou námitky proti výpovědi z nájmu?

Český právní řád vám dává možnost bránit se skrze námitky proti výpovědi z nájmu. Bohužel, i když je to jedna z možností jakési obrany, podle webu Vzory nemají žádné právní následky a bohužel také nejsou nezbytnou podmínkou pro podání návrhu na přezkoumání oprávněnosti výpovědi z nájmu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Bránit se můžete žalobou

Rozhodnete-li se proti výpovědi z nájmu bránit, můžete se vydat soudní cestou – tedy podat žalobu. Tehdy se na radu webu Novinky obraťte na okresní soud v místě, kde se nachází pronajímaný byt. Žaloba musí obsahovat jméno pronajímatele, nájemce, nezapomeňte popsat důvod výpovědi a také vysvětlete, proč je podle vás výpověď neoprávněná. Následně soud rozhodne ve váš prospěch, nebo ve prospěch pronajímatele.

Zdroj: e15.cz, novinky.cz, vzory.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---