Domov má být láskyplným útočištěm, nikoliv dějištěm násilí

Rázné „ne“ domácímu násilí vyjádřila herečka a zpěvačka Bára Kodetová Šporclová v písni Náš dům a také v doprovodném videoklipu. Ačkoliv sama žije ve spokojeném manželství, jemuž předcházelo dlouhodobé partnerství s houslovým virtuosem Pavlem Šporclem, rozhodla se upozornit na společensky závažný problém.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Dům, ve kterým nejde zatopit

„Tak trochu dům, ve kterým nejde zatopit, už připomíná naše cesta životem,“ zpívá Kodetová v písni, jež je společným dílem skladatele Marka Woreka a textaře Václava Kopty. „Manželskej kýč a pár fotek z Petřína, strach z objetí, ale i prázdný náruče, cukr a bič – láska je přísná domina…“ Písní, která boduje v hitparádách a podněcuje diskuse na sociálních sítích, se dcera populárního herce Jiřího Kodeta rozhodla podpořit centrum pro osoby ohrožené domácím násilím Acorus.

Pomoc ženám i dětem

Bářino úsilí upozornit na problematiku násilí, odehrávající se za zavřenými dveřmi domovů, vítá podle webu iportal24.cz ředitelka organizace Acorus Jaroslava Chaloupková. Lidé, kteří mají osobní zkušenost s domácím násilím a potřebují pomoc, se na centrum mohou obrátit prostřednictvím portálu acorus.cz. Organizace provozuje azylový dům, poskytuje krizovou pomoc, právní i sociální poradenství.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Peklo za zavřenými dveřmi

Ačkoliv herečka, která žije spokojeným životem s manželem v rozlehlém domě v Říčanech, nesděluje osobní zkušenost, poselství textu Pavla Kopty má nečekaně silný dopad na posluchače. Portál vecerni-praha.cz jej hodnotí jako nesmírně emotivní a temný a vyzdvihuje autorovo soucítění s osudem žen, které doma a v tichosti zakoušejí peklo. Zároveň upozorňuje na to, že podobně jako vztahy mezi lidmi není černobílý.

Diváci, kteří zhlédli doprovodný videoklip, zase oceňují vyzrálé podání Kodetové. „Báro, jste plným právem tváří a hlasem této krásy. Hluboké a smutné,“ vyjádřil se jeden z nich.

Zdroje: acorus.cz, iportal24.cz, vecerni-praha.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---