Domov by měl být útulný. Víme, které barvy k tomu přispějí

I když se to může zdát jako nepodstatný detail, barva zdi v místnosti je jedním z nejdůležitějších vizuálních aspektů pokoje. Doba, kdy se na zdi používala pouze bílá barva, je již pryč. Dnes domovy září barvami a různými dekoracemi. Je ale zapotřebí vědět, která je ta správná.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Barva výrazně ovlivňuje atmosféru celého pokoje

Je to právě barva na zdi, která dodává celému pokoji jeho nádech. Právě proto bychom ji měli volit s ohledem na to, jak budeme místnost využívat. A aby to nebylo tak jednoduché, i odstíny jedné barvy mohou působit odlišně. Zelená, šedá nebo hnědá barva v nás může vyvolávat útulný pocit tepla, ale i nepříjemný pocit chladu. Záleží na tom, jaký odstín zvolené barvy vybereme.

Zapomenout také nesmíme na optický dojem, který barva vyvolá. Některé barvy totiž dokážou naši místnost zmenšit, některé naopak. Pro optické zmenšení místnosti se využívají syté a tmavé barvy. Vyhnout bychom se jejich použití měli nejen v malých a stísněných místnostech, ale také v prostoru, který má jen minimální osvětlení.

Studené odstíny se hodí do teplých místností

Naopak jejich použití se nemusíme bát v místnosti, která je orientována na jih. Většinu dne nám sem totiž svítí sluníčko, a proto takový pokoj nikdy nebude působit chladně, i když zvolíme tmavší barvu stěn nebo doplňků. Tmavým odstínům bychom se ale měli vyhnout v místnosti, kde chceme vyvíjet aktivní činnost. Teplé barvy totiž podporují naši aktivitu a kreativitu.

V případě místností, které slouží primárně k odpočinku a relaxaci, je tmavší a odpočinkový odstín výbornou volbou. Barva, která se podle webového portálu Kavarna.4home.cz na zeď vůbec nehodí, je černá. Ta je vhodná jako barva doplňků, nikdy by ale v místnosti neměla převažovat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vsaďte na neutrální barvy, nebudete zklamaní

Pokud si nevíte rady s tím, jak své stěny vymalovat, zvolte barvy, které jsou neutrální. Jedná se o odstíny šedé, béžové nebo hnědé. Jsou to sice barvy, které příliš nezaujmou, nestane se vám ale, že budete chtít stěnu rychle přemalovat, protože je moc divoká a barevná. Navíc, takto vymalované zdi můžete jednoduše zkombinovat s výrazně barevnými doplňky.  

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---