Dejte zeleni nový život a zbavte své rostliny škůdců

Po zimě se začíná probouzet nejen sluníčko, ale také pokojové rostliny. Suchý vzduch z radiátorů a kolísající teploty jim nedělají dobře, proto se na ně podívejte, zbavte je škůdců a některé z nich trochu prořežte.

Nebojte se, správně prořezané se začnou větvit a získají bohatší tvar. Oddělené stonky a listy pak můžete zakořenit a vypěstovat novou rostlinu téměř od nuly. Protože jsou pokojové rostliny v domácím prostředí závislé na květináči, musíte jim dodávat živiny jiným způsobem, než jakým je získávají v přírodě. Stačí přidat trochu hnojiva, píše web Tchiboblok. Pro podporu růstu zelených částí rostliny by hnojivo mělo obsahovat větší množství dusíku, zatímco draslík přispívá ke květenství. Aby se rostlině dobře dařilo, můžete půdu podpořit i jinak. Pokud má zemina na povrchu mech, zelený nebo bílý povlak, je třeba ji obnovit, protože květina nebude dobře růst.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Potřebují více prostoru

Nepodařilo se rostlině prospívat tak, jak byste si přáli? Problém nemusí být jen ve staré hlíně, ale také v tom, že nemá v květináči dostatek místa. Pokud kořeny prorážejí díry na dně, je čas na změnu. Stejně tak to platí, pokud povrch hlíny přerůstá nebo vidíte, že kořeny prorůstají skrz. Přesazování pokojových rostlin není tak obtížné, jak by se mohlo zdát. Budete potřebovat nový květináč, o 3–5 cm větší než původní, a vhodný substrát, případně písek jako drenážní vrstvu. Rostliny by se měly přesazovat na začátku jejich růstové fáze, poté, co se vytvoří mladé listy a výhonky. Všechny by měly být přesazeny nejpozději v červenci.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Studená voda škodí

Po přesazení umístěte rostliny dříve do stínu, protože přímé sluneční světlo by jim mohlo uškodit. Po zimě je lepší nechat je zvykat si na sluneční světlo a teplo spíše postupně. Stačí je přemístit dále od okna a vzdálenost postupně zmenšovat, uvádí portál Českéstavby. Každá rostlina potřebuje něco jiného. Například ty, které mají barevné listy, načervenalé nebo tmavě zelené, potřebují více světla. Když ho mají příliš málo, zbarvení se ztratí a například bíle zbarvený květ zezelená. Pokojové rostliny je třeba zalévat vodou pokojové teploty, zalévat je příliš studenou vodou by mohlo způsobit teplotní šok kořenům a zpomalit jejich funkce.

Zdroje: Tchiboblok, Českéstavby

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---