Dají se psí výkaly použít jako hnojivo? Víme, jaké jsou jeho nevýhody

Pokud máme domácího mazlíčka a zahradu, jistě nás již někdy napadlo, jestli by se jeho výkaly nedaly nějak produktivně využít. Mnoho zahrádkářů dojde k závěru, že by se daly použít jako vhodné hnojivo na jejich záhonky. Je tomu ale opravdu tak? Máme pro vás jednoznačnou odpověď.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Výkaly od psa mohou podpořit růst naší trávy

V některých internetových diskuzích lze najít informaci, že psí výkaly jsou ideálním hnojivem pro naše záhony a trávník. Lidé pravděpodobně vychází z teorie, že běžně se pro hnojení používají výkaly kravské, tak proč nesáhnout po těch, které máme přímo po ruce? Zdá se ale, že více se již lidé mýlit nemohou.

Portál Pethelpful.com upozorňuje své čtenáře na to, že bychom se tímto argumentem rozhodně neměli nechat přesvědčit. Psí výkaly a kravské hnojivo se totiž zásadně liší ve svém složení. A co víc, hnojení psími výkaly může být dokonce zdraví nebezpečné. Výkaly, které produkuje pes, jsou kyselé a velice pomalu se rozkládají. Kromě toho mohou také obsahovat bakterie a parazity, kterými rozhodně náš záhon hnojit nechceme.

Trávicí systém psů funguje jinak než kravský

Pokud máme zdravého psa, jeho trávicí systém vstřebá veškeré užitečné živiny ze stravy a vyloučí z těla nebezpečné bakterie. A právě těch jsou výkaly plné. Odhaduje se, že v jednom gramu psích výkalů najdeme až 23 milionů bakterií. Kromě nich mohou výkaly obsahovat také parazity, jako jsou měchovci, škrkavky nebo giardie.

Při kontaktu s výkaly psa se tak člověk snadno může nakazit. Výkaly psa jsou také velmi kyselé, vliv na to má především strava, která je naprosto odlišná od té kravské. Díky tomu, že psí výkaly obsahují velké množství dusíkatých látek, efekt na okolní trávu je často opačný. Sami si na zahradě můžeme všimnout, že pokud některý z výkalů našeho psa nesebereme včas, tráva kolem něj má tendenci hynout.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Odlišná doba rozkladu

Chemické složení a látky, které výkaly obsahují, mají také velký vliv na jejich rozklad. Ten u psích výkalů trvá podstatně déle, než je tomu v případě kravského hnojiva. Během této doby také může dojít k líhnutí vajíček některých parazitů, kteří mohou výkaly obývat. Z těchto faktů jasně vyplývá, že psí výkaly patří rozhodně do popelnice, nikoliv na naše záhony.

https://pethelpful.com/dogs/Why-Pick-up-Dog-Poop-The-Dangers-of-Dog-Feces

 

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---