Co se povídá o dřevostavbách a není to pravda?

Dřevostavby jsou esteticky přitažlivé, energeticky úsporné a cenově dostupné bydlení. I přesto, že jejich popularita v posledních letech stále stoupá, stále se o nich povídá mnoho věcí, které nejsou tak úplně pravda. Pojďme společně odhalit mýty o dřevostavbách, které nejsou založené na pravdě.

Co je vlastně dřevostavba?

Dřevostavba je stavba, která má minimálně konstrukci vyrobenou z materiálů na bázi dřeva. Podle webu Timberhomes sahá historie využití dřevěných konstrukcí hodně daleko. Dřevostavby tak nejsou kdovíjakou novinkou, jejich popularita neustále roste, a to nejen pro ekologičnost, ale i rychlost, se kterou se staví.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Dřevostavba vydrží méně nežli klasický dům

To je jeden z nejčastějších mýtů, který ale rozhodně pravdou není. Web Bydlíme kvalitně zmiňuje, že dobře postavená dřevostavba vydrží 100 až 150 let. A to rozhodně není málo, proto není na místě si myslet, že dřevostavby mají nižší životnost než klasika v podobě zděného domu.

Dřevostavby mají vyšší riziko požáru

Tato domněnka vzniká z přesvědčení, že čím se dá topit, to logicky dobře hoří. Neznamená to ale, že pokud budete žít v dřevostavbě, riskujete, že vám shoří střecha nad hlavou. U dřevostaveb je na protipožární ochranu kladen vysoký důraz, což ostatně potvrzuje i web Sah Architects. Vnější vrstva dřeva zuhelnatí, a tím chrání vnitřní konstrukční vlákna dřeva.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

U dřevostavby nic nepověsíte na zeď

Myslíte si, že v dřevostavbě můžete zapomenout na obrázky pověšené na stěnách? Že na zeď neupevníte třeba skříňky u kuchyňské linky? Kdepak, další omyl. Použijí-li se kvalitní desky, nic z toho není problém. Je-li dodržen postup stavby, jsou obavy naprosto zbytečné.

U dřevostavby je hrozná akustika

Ani tohle není pravda. I u dřevostaveb lze dosáhnout akustického komfortu splňujícího akustické parametry. I tady samozřejmě platí, že záleží na použitých materiálech a že výsledek se odvíjí od nejslabšího článku.

Zdroj: timberhomesllc.com, bydlimekvalitne.cz, saharchitects.lu

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---