Dřevostavby jsou esteticky přitažlivé, energeticky úsporné a cenově dostupné bydlení. I přesto, že jejich popularita v posledních letech stále stoupá, stále se o nich povídá mnoho věcí, které nejsou tak úplně pravda. Pojďme společně odhalit mýty o dřevostavbách, které nejsou založené na pravdě.
Co je vlastně dřevostavba?
Dřevostavba je stavba, která má minimálně konstrukci vyrobenou z materiálů na bázi dřeva. Podle webu Timberhomes sahá historie využití dřevěných konstrukcí hodně daleko. Dřevostavby tak nejsou kdovíjakou novinkou, jejich popularita neustále roste, a to nejen pro ekologičnost, ale i rychlost, se kterou se staví.

Dřevostavba vydrží méně nežli klasický dům
To je jeden z nejčastějších mýtů, který ale rozhodně pravdou není. Web Bydlíme kvalitně zmiňuje, že dobře postavená dřevostavba vydrží 100 až 150 let. A to rozhodně není málo, proto není na místě si myslet, že dřevostavby mají nižší životnost než klasika v podobě zděného domu.
Dřevostavby mají vyšší riziko požáru
Tato domněnka vzniká z přesvědčení, že čím se dá topit, to logicky dobře hoří. Neznamená to ale, že pokud budete žít v dřevostavbě, riskujete, že vám shoří střecha nad hlavou. U dřevostaveb je na protipožární ochranu kladen vysoký důraz, což ostatně potvrzuje i web Sah Architects. Vnější vrstva dřeva zuhelnatí, a tím chrání vnitřní konstrukční vlákna dřeva.

U dřevostavby nic nepověsíte na zeď
Myslíte si, že v dřevostavbě můžete zapomenout na obrázky pověšené na stěnách? Že na zeď neupevníte třeba skříňky u kuchyňské linky? Kdepak, další omyl. Použijí-li se kvalitní desky, nic z toho není problém. Je-li dodržen postup stavby, jsou obavy naprosto zbytečné.
U dřevostavby je hrozná akustika
Ani tohle není pravda. I u dřevostaveb lze dosáhnout akustického komfortu splňujícího akustické parametry. I tady samozřejmě platí, že záleží na použitých materiálech a že výsledek se odvíjí od nejslabšího článku.
Zdroj: timberhomesllc.com, bydlimekvalitne.cz, saharchitects.lu