Živé rostliny u nás doma dělají parádu, přispívají nejen k útulnějšímu bydlení, ale i kvalitnějšímu ovzduší. Některé jsou nenáročné na pěstování, starost o ně zvládne i naprostý začátečník. Častým úskalím pokojových rostlin bývá nevzhledný bílý povlak drze se rozlézající v květináčích. Proč se objevuje a jak na něho vyzrát?
Co je bílý povlak v květináči vlastně zač?
Možná už jste s ním měli tu čest. Bílý povlak se objevil v květináči vašich pokojových rostlin a pohled na něj ve vás vyvolal obavy. V mnoha lidech tento bílý povlak vzbuzuje dojem, že se jedná o plíseň. A právě kvůli tomuto přesvědčení již v odpadkovém koši skončila nejedna pokojovka – a přitom zbytečně.
V mnoha případech se totiž nejedná o plíseň, ale o usazeniny. Ty od plísně rozlišíte například tím, že jsou suché a drolí se.

Proč vznikají?
„Proč právě moje kytky?“ To možná proběhlo i vaší hlavou, jakmile jste nepěkné bílé fleky objevili v květináči u vaší pokojovky. Důvodem vzniku tohoto bílého povlaku je shromažďování směsi soli, vápna, chloru a vodního kamene. Tyto složky se smísí a usadí na povrchu, což vytvoří právě ony bíle zbarvené fleky.
Často se hovoří o tom, že příčinou vzniku je zalévání skrze podmisku. Ne vždy je to ale pravda. Bílé fleky se na povrchu zeminy mohou objevit i v případě, kdy květinu zaléváte vrchem. Rostlina sice čerpá důležité živiny, už ale nespotřebuje vápno a sůl. Neabsorbované zbytky se pak usadí na povrchu.

Jak se bílých usazenin zbavit?
To je další otázka, nad kterou jste se určitě zamysleli. Dobrou zprávou je, že není důvod hned květinu bez milosti odsoudit a následně vyhodit. První pomoc spočívá v tom, že odstraníte pár prvních centimetrů půdy a nahradíte ji čerstvou zeminou. Květináč radíme neplnit úplně po okraj, vyhnete se tak přetékání vody při zalévání.
Někdy může postačit, když zeminu pouze prokypříte. Mnozí pěstitelé by vám dali tu radu, abyste bílé fleky vůbec neřešili a povrch zeminy v květináči posypali bílými kamínky.