Co můžete na zahrádce vysévat během listopadu?

I když by se mohlo zdát, že zahradničení pro tento rok odzvonilo, zkušenější z nás vědí, že i v listopadu se toho dá na zahrádce hodně stihnout. Počasí už sice není nejteplejší, přesto vám nebrání pustit se do podzimního výsevu. Co můžete v listopadu vysévat na zahradě?

Brzká jarní zeleninka

Pro mnoho z nás práce na zahradě nekončí jen proto, že už je po hlavní sezoně. Možná i vy patříte k lidem, kteří jsou rádi, když je na zahrádce pořád tak nějak život a něco se tu děje. Proto byste měli vědět, že během listopadu můžete vysévat brzkou jarní zeleninku.

Spadá sem například raná karotka, naťová nebo kořenová petržel, zrovna tak i listový salát nebo oblíbená klasika zahrádkářů začátečníků – ředkvičky.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Druhá polovina listopadu je ideální čas

U podzimního výsevu je potřeba, aby osivo nasáklo dostatek vlhkosti, nabobtnalo, ale nevyklíčilo. Proto doporučujeme nechat si podzimní výsev až na druhou polovinu listopadu. V tomto období už jsou teploty přece jen nízké, navíc je mnohem méně škůdců a nehrozí ani tolik chorob.

Znáte setí do rýh?

Zkušení zahrádkáři doporučují pro podzimní výsev tzv. setí do rýh. Pokud jste o tomto způsobu ještě nikdy neslyšeli, pak vám hned prozradíme, proč ho využít. Setí do rýh zaručí lepší vlhkost, zároveň kolem sebe budou mít zasetá semínka vyšší vrstvu zeminy, která je ochrání před výkyvem teplot.

Jak na to? Nejdříve propracujte zeminu, do které poté rycím kolíkem udělejte rýhy. Do rýh přijdou semínka, mezi rýhy je pak možné vyskládat mulč – ideálně posečenou trávu. Zabráníte tak prorůstání plevele.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zbývá už jen čekat

Jakmile budete mít zaseto, vaše starost končí. Následně už jen stačí vyčkat do jara, kdy zelenina začne klíčit. V případě holomrazů panujících během studené zimy můžete záhonky pokrýt netkanou textilií. Rozhodně tím nic nezkazíte.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---