back to top

Co jste možná nevěděli o pasivních domech

Čeká vás brzy stavba domu a rozmýšlíte se, zda nepostavit dům pasivní? Jaké jsou požadavky na stavbu takového domu a co to vlastně ten pasivní dům je? Při dnešních požadavcích na snižování nákladů na vytápění a šetrný přístup k životnímu prostředí může být volba stavby pasivního domu to pravé ořechové.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co je to pasivní dům?

Pasivní dům by měl splňovat přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Podle webu bydleni.instory.cz velmi efektivně využívá tepelnou energii svých obyvatel, spotřebičů a slunce. Místo, aby vyzařoval teplo do okolí, tak si toto teplo velmi pečlivě chrání velmi silnou vrstvou tepelné izolace. Na tuto vrstvu musíte být při stavbě domu velmi opatrní, aby nebyla poškozena, protože by následně mohlo docházet k únikům tepla.

Tvar pasivního domu by měl být co nejméně členitý. Kompaktní tvar lépe drží teplo.

Řízené větrání

Součástí každého pasivního domu je řízené větrání pomocí vzduchotechniky s rekuperací tepla. Web prima-receptar.cz vysvětluje, co je to rekuperace tepla: „Je to děj, při kterém se vzduch, který je přiváděn do budovy, předehřívá prostřednictvím teplého odpadního vzduchu, který novému vzduchu předá většinu svého tepla.“

Rekuperace má i další výhody. Podle bydleni12.cz dokáže filtrovat vzduch, a tím jej zbavuje škodlivých nečistot a prachu. Díky tomu se poté nemusíte bát plísní, bakterií, netvoří se průvan a v místnostech je stálá tepelná pohoda.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Výhody a nevýhody pasivních domů

Za výhodu lze onačit úspora nákladů na provoz domu, ochrana a šetrnost k životnímu prostředí. Dále také čerstvost vzduchu či stálý tepelný komfort při všech ročních obdobích.

Nevýhodou může být striktní omezení orientace domu v kontextu světových stran. Pořizovací cena domu bude také vyšší než u domu klasického, ale tato prvotní investice se vrátí během používání domu.

Základem je však precizní provedení projektu a stavby, od kterých se odvíjí správné fungování celého pasivního domu.

Pasivní domy bývají také hodně prosklené, což nemusí být ideální z hlediska bezpečnosti.

Zdroje:

https://bydleni.instory.cz/3188-pasivni-domy-usetri-spoustu-nakladu-na-vytapeni-je-ale-treba-pocitat-i-se-zapory.html

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---