Co je BCAA a jak funguje?


Budování svalové hmoty pro vysněnou postavu je bezpochyby jedním z nejoblíbenějších tréninkových cílů, se kterými se setkáte. Mnoho lidí se v posilovně namáhá, ale výsledky se dostavují velmi pomalu nebo jsou prakticky neviditelné i po delší době. To může být frustrující a může to odradit od dalšího tréninku. Právě v takových situacích mohou pomoci doplňky stravy a doplňky stravy, které jsou mimo jiné určeny k maximalizaci účinků tréninku. Jedním z nejoblíbenějších doplňků pro budování svalové hmoty jsou BCAA.

Co je BCAA?

BCAA je zkratka pro aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, které by se měly chápat jako aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Tento název označuje aminokyseliny, které mají rozvětvenou strukturní strukturu. To znamená, že se jedná pouze o tři exogenní aminokyseliny – valin, leucin a izoleucin. Stojí za to připomenout – „exogenní“ znamená, že je lidské tělo není schopno samo syntetizovat, takže je nutné je dodávat prostřednictvím potravy, stejně jako živiny a doplňky stravy.

BCAA ve formě doplňků stravy jsou k dispozici v různých variantách, které jsou dány poměrem jednotlivých aminokyselin v jejich složení. Nejčastěji se setkáte se složením v poměru 2:1:1 (leucin:valin:izoleucin), ale existují i jiné „silnější“ varianty BCAA. Stejně oblíbené jsou i výživové složky s poměrem 4:1:1 nebo 8:1:1 a existují dokonce i kombinace 20:1:1.
Jak doplněk stravy BCAA funguje?

Primárním a pravděpodobně nejdůležitějším účinkem doplňku BCAA je ochrana svalů před fenoménem katabolismu (rozpadu) svalové tkáně. Během intenzivního tréninku totiž svaly spotřebovávají bílkoviny (aminokyseliny), které jsou dodávány v potravě. Pokud je však dodávané množství příliš malé, tělo začne využívat bílkoviny uložené ve svalech, což vede k rozpadu svalů a tím k tzv. úbytkům.

Dodáváním nejlepších BCAA ve zvýšeném množství ochráníme svaly před tímto jevem a tělo bude využívat aminokyseliny dodané ve formě živin. To však není jediný účinek leucinu, izoleucinu a valinu. Co ještě stojí za zmínku?

  • Zvýšení vytrvalosti a svalové síly;
  • Regulace hormonální rovnováhy v těle;
  • Ochrana před volnými radikály;
  • Regulace metabolismu sacharidů a tuků v těle;
  • inhibice kortizolu (tzv. stresového hormonu);
  • správná regenerace svalů a celého těla po tréninku;
  • Regulace hladiny glukózy v krvi.

To jsou pravděpodobně nejdůležitější účinky aminokyselin typu BCAA. Právě její vlastnosti jsou důvodem, proč se stává stále oblíbenější u sportovců a amatérských sportovců.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---