Čištění žaluzií nemusí být noční můra. Praktické tipy, jak si tento úkol usnadnit

Při úklidu chtě nechtě myjeme i okna, jejichž součástí bývají tolik neoblíbené žaluzie. Jak na jejich čištění, aby vás to nestálo hromadu času a ztrátu nervů?

Průběžný úklid vám ušetří spoustu starostí

Možná to nechcete slyšet, ale pravidelnost je v tomto případě základ. Pokud necháte čištění žaluzií na dva termíny v roce (na jaře a před Vánoci), pak se nemůžete divit, že na vás bude čekat silné a mnohdy i odolné znečištění.

Proto doporučujeme žaluzie pravidelně vysávat s nástavcem. Na vysavači zapněte nízký výkon, aby se nestalo, že si žaluzie poškodíte. Zbavíte se tak hrubších nečistot a prachu, jež se na žaluziích usazují.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zatáhněte a setřete

Asi nejjednodušší způsob čištění žaluzií je žaluzie stáhnout (neboli zatemnit) a poté vzít do ruky mokrý hadřík, se kterým z žaluzií setřete nečistoty. I v tomto případě je třeba postupovat opatrně a na lamely nevyvíjet zbytečný tlak, snadno by se mohlo stát, že si je tzv. promáčknete a tento defekt pak bude vidět.

Rozhodnete-li se pro čištění žaluzií tímto způsobem, učiňte tak ještě před tím, než umyjete okenní tabule. Jinak si tenhle nepříliš oblíbený úkol budete muset zopakovat.

Zkuste si práci usnadnit speciálními pomocníky

Dneska už si můžeme usnadnit kteroukoli činnost, čištění žaluzií nevyjímaje. Můžete si pořídit různé speciální pomocníky na čištění žaluzií – mívají podobu tvarovaných držáků, se kterými je možné setřít prach na několika lamelách současně, aniž byste je museli sklápět dolů.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

V tomto případě ale žaluzie zbavíte pouze běžného prachu. Čističe vám nepomohou v případě, kdy jste znečištění žaluzií nechali zajít až tak daleko, že na nich máte mastnou vrstvu. Tehdy je potřeba vzít do ruky hadr a jarovou vodu a čistit pěkně jednu lamelu po druhé.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---