Číslo na bytový dům by mělo s naším obydlím ladit

Věděli jste, že číslování domů se provádí již od dob Marie Terezie, která ho zavedla v únoru 1770, a v letech 1770 až 1771 proběhlo vůbec první číslování domů ve vesnicích? Nebylo ještě trvalé, mělo podobu čísla napsaného křídou na dveřích. Dnes vypadá jinak a může být i stylové.

Další vlna, tentokrát přečíslování, proběhla v letech 1805–1815. V 60. letech 19. století pak v některých městech přibylo k číslu popisnému ještě číslo orientační. To se přidělovalo podle ulic. Jak vypadá označení vašeho domu dnes? Pokud se vám zdá přidělená poznávací značka nevkusná, dejte si na svůj dům vlastní číslo popisné. Existuje poměrně dost designových nebo výtvarných možností, jak svůj dům očíslovat. Často se nadchneme pro různě zdobenou keramiku. Ta však nemusí být dostatečně trvanlivá. Měla by být vypálena na vyšší teplotu, aby byla odolná proti mrazu. Jinak nevydrží a popraská.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Čísla domů, která vydrží a reprezentují

Lepším řešením jsou kvalitní a vkusná domovní čísla. Na trhu je lze sehnat v různých velikostech, v bronzu, nerezové oceli, kartáčovaném niklu, dřevě, s černou povrchovou úpravou, jako měděná (antická) a v dalších provedeních. Většinou se jedná o odolná řešení vhodná do exteriéru, uvádí portál ModernHouse. Některé jsou vhodné k povrchové úpravě. To je případ dřevěných domovních čísel, která vyžadují dodatečný ochranný nátěr. Odolná a vkusná břidlicová domovní čísla jsou velmi žádaným typem domovních čísel. Údržbu nepotřebují ani ta z nerezové oceli. Velmi dobře viditelná a designově univerzální jsou černá domovní čísla, která jsou žádaná.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Nová čísla lze upevnit různými způsoby

Dnes se k upevnění domovních čísel nejčastěji používá jednoduché lepení. Běžně se používá speciální lepidlo, které je určeno přímo na materiál, který se na výrobu domovních čísel používá, jak uvádí portál BeMetal. Instalace domovního čísla je tedy velmi jednoduchá a nevyžaduje žádné speciální nářadí. Domovní čísla se dají sehnat za velmi příjemné ceny. Dodávají se v několika velikostech. Jejich výška může být od 75 mm do 200 mm.

Zdroje: BeMetal, ModernHouse

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---